Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 13-06-11, 16:24
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη θα γινει μια παραγγελια απο το aquaristic.net
θελω να καταλαβω καποια πραγματα ωστε να ξερω τι ακριβως ψαχνω,

1ο το φιλτρο ποσα λ/ω θα πρεπει να ειναι για να με καλυπτει?(κυκλοφορητες θα βαλω 2 των 3000λ/ω)Τα λιτρα του εξ.φιλτρου να τα υπολογιζεις για να καλυπτουν ενα ενυδρειο απο 100-250 λιτρα.Ουτως ή αλλως εκει θα μπει αντιφως και ανθρακας για να λειτουργει ως χημικο.Εγω στο 350 αρι μου ειχα ενα 405fluval.Για reef με σκληρα κοραλια μια κυκλοφορια Χ40 θα σου ειναι μια χαρα.Δεν υπολογιζεται η ροη του φιλτρου,μονο των κυκλοφορητων.

2ο οι Τ5 θα μπορουν να μπουν στο καπακι του ενυδρειο μου(που εχει τις αρχικες λαμπες) ή θα χρειαστει καποια μετατροπη?τι χρωμα Τ5?
υπαρχουν διαφορετικου τυπου?
δεν γνωριζω τι ειδους καπακι ειναι αλλα σχεδον ολα τα καπακια μπορουν να παρουν εχτρα λαμπες.Για αλμυρο διαλεγεις λαμπες 10000Κ εως 20000Κ.Συνηθως 10Κ και 14Κ θα σου κανουν την δουλεια σου.
3ο θα μπορουσα μηπως να κανω μια hang on υπερχειληση και να χρησιμοποιεισω ενα 25 λιτρο για sump?θα πρεπει να κανω τρυπες και στο μικρο?Αν θελεις να βαλεις εξ.υπερχειλιση μπορεις να το κανεις, αλλα το Sump των 25 λιτρων μαλλον μικρο μου φαινεται.Θα εχεις προβλημα με την εξατμιση του νερου , αφου θα γινεται απο ολο το ενυδρειο και θα αδειαζει μονο το δωματιο της αντλιας επιστροφης.Οποτε σε ενα τοσο μικρο sump θα ειναι και μικρο το δωματιο της αντλιας επιστροφης , αρα πολυ γρηγορη και η εξατμιση του.Παντως οτι Sump και να βαλεις δεν χρειαζεται να το κανεις τρυπες.

συγγνωμη για τη ζαλουρα που προκαλω αλλα οι μερα για την παραγγελια
κοντευει
Κοιτα παντως και αποτον cumulus.Οι τιμες του ειναι πολυ καλες και σε περιπτωση εγγυησης δεν θα εχεις την καθυστερηση που θα εχεις απ' εξω.Και θα τα παραλαβεις πιο γρηγορα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01457 seconds with 11 queries