Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 09-01-18, 10:13
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο αλκαλικό ; Μήπως κάνεις λάθος ;
Το λεμόνι έχει κιτρικό οξύ, που είναι όξινο.
Επίσης αν εξατμιστεί το CO2 , ταυτόχρονα θα έχει εξατμιστεί και μέρος από το χλώριο,
επομένως δεν τίθενται θέμα πως το λεμόνι εξουδετέρωσε το χλώριο και ανέβηκε το PH,
το κιτρικό οξύ θα μειώσει και αυτό το PH.
Βέβαια οι 10 σταγόνες στα 200 λίτρα δεν είναι πολύ , αλλά μου φαίνεται δύσκολο να ανέβει το PH λόγω του λεμονιού, το αντίθετο
Νομίζω Τάκη ότι το ανεβάζει γιατί εγώ έχω θέμα με γαστροοισοφαγική παλλινδρόμιση και ο γιατρος μου είπε , αφού έχεις δέντρο λεμονιάς να κόβεις κάθε πρωί ένα λεμόνι και να το στίβεις σε ένα ποτήρι νερό και μετά από 2-3 λεπτά να το ανακατευεις και να το πινεις . Εγω τον ρώτησα και μου λέει ότι κάνει το νερό πιο αλκαλικό και όχι πιο όξινο όπως νομίζουν πολλοι . Και για την περιπτωση σου το αλκαλικο νερό είναι ότι καλύτερο .Και εγώ έτσι νόμιζα ότι το λεμόνι και φυσικα το πορτοκάλι έχουν οξέα ( μονο το λεμόνι βεβαια κάνει αλκαλικο το νερο σε αντιθεση με το πορτοκαλι ) , ο χυμός τους αλλά ο γιατρός μ είπε άλλα και το κάνω και ίσως λιγο βοηθαει άρα δεν ξέρω τι να πω ..
Και εδώ το ίδιο γράφει εξαιρετικά αλκαλικό μάλιστα το χαρακτηρίζει !!!!
-------------------------
http://www.ftiaxno.gr/2012/05/blog-post_25.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 09-01-18 στις 10:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries