Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-01-18, 00:54
Το avatar του χρήστη tanganyika
tanganyika Ο χρήστης tanganyika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2017
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
απο προφίλτρα άνθρακα μόνο ζέσταμα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο,
από τον άνθρακα δεν εχει μείνει σχεδόν τίποτα από μέταλλα, χλωραμίνες κλπ χημικά
η ανάδευση μόνο τυχόν αέρια θα αφαιρέσει
και χλωραμίνες πλέον δεν υπάρχουν.
Εγω πλέον μόνο με φίλτρο άνθρακα κάνω αλλαγές, και μίξη από Α/Ο για το φυτεμένο
Λαμπρα ..sorry που θα ρωτησω στο post αυτο αλλα εχει να κανει με την διαδικασια(εχει ξαναειπωθει σε ενα ποστ με τον τακη αν θυμαμαι καλα ) ας υποθεσουμε οτι πλεον το μοναδικο προβλημα μας ειναι να ζεστανουμε το νερο και οι αλλαγες μας ειναι της ταξης 30 % καθε 5 μερες .

για να αποφυγουμε το βαρελι ..

εστω Α)

αν ριχνουμε κατευθειαν το νερο απο τα προφιλτρα ανθρακα με εξοδο που εχουμε παρει απο αυτα με σωληνακι που παει κατευθειαν στο ενυδρειο , οπου οντως το χειμωνα ειναι κρυο ...ΑΛΛΑ το νερο πεφτει κοντα στον Θερμαντηρα και πολυ χαμηλη ροη ωστε η συνολικη θερμοκρασια του νερου να μην πεσει κατω απο 2 βαθμους αφου ο θεμαντηρας προλαβαινει να ζεστανει ενα μερος .. κατα ποσο ειναι λαθος και αν ειναι γιατι ?
το εχω δοκιμασει μια φορα γιατι ειχα θεμα με το βαρελι και οντως η θερμοκρασια επεσε 2 βαθμους και η αλλαγη ηταν μεγαλυτερη απο 30%

εστω B) εχουμε ψαρια που δεν τους αρεσουν οι αλλαγες θερμοκρασιας στο ελαχιστο (εγω εχω mbuna απ τι ξερω σε μια αλλαγη θερμοκρασιας προς τα κατω δεν λενε και οχι τον χειμωνα ...) και θελουμε να κρατησουμε την θερμοκρασια οσο πιο κοντα στην φυσικη και αυτο να το πετυχουμε συμπληρωνοντας χλιαρο νερο(οχι καυτο) που εχουμε ζεστανει πχ σε κατσαρολα .Κατα ποσο λαθος ειναι αυτο και γιατι ?

Γ) να κανουμε οτι και στο Α αλλα να εχουμε και εναν δευτερο θερμαντηρα μεσα στο ενυδρειο ?

Δ)κατι αλλο εκτος απο βαρελι η τα παραπανω για να μας εξασφαλισει την θερμοκρασια που θελουμε ?
__________________
Μην αφήσεις ποτέ τις αναμνήσεις να είναι καλύτερες από τα όνειρά σου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries