Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 20-04-09, 20:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
το αρθρο με το ich το διαβαζα εχθες πολυ κατατοπιστικο! : ) ) ) ) εχω μια αποροια λεει καπου ''Μετά από αυτή την φάση αρχίζουμε να φέρνουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά επίπεδα και με αλλαγές νερού φροντίζουμε μέσα σε 10 μέρες να απομακρύνουμε το αλάτι από το νερό. '' αυτο γινεται μονχα με αλλαγες νερου?ναι ....αν εχεις ψαρια μεσα κανουμε συχνες και μικρες αλλαγες νερου για να πεφτει σταδιακα η αλατοτητα....αν δεν εχεις ψαρια μεσα μπορεις να "κινηθεις" πιο γρηγορα... πως εγω θα ειμαι σιγουρος οτι εχει φυγει εντελως το αλατι? εντελως δε θα φυγει..με τις συχνες αλλαγες θα μειωθει η αλατοτητα που εν καιρω με τις επομενες αλλαγες θα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα...να μη σε ανησυχει... ..επισης ψαρια θα βαλω πολυ αργοτερα προς το παρων εχω 2 νανο ανουμπιες και θα παρω και μια Hygrophilia Polysperma + Potalla rotundifolia ..μη βαλεις φυτα και αν μπορεις δωσε αυτα που εχεις καπου προσωρινα γιατι τα φυτα τα ενοχλει το αλατι...(τα περισσοτερα ειδη) ποσα σβολακια τροφης να τοποθετω ανα εβδομαδα? ..θα σου το πουν οι μετρησεις σου...αν εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζζωτου με τακτικες μετρησεις θα βρεις ακρη...δεν υπαρχει φορμα...5 η 15 σβολακια...μετρας και προχωρας...γιατι δεν δοκιμαζεις με αμμωνια?? αφου δε θα βαλεις ψαρια...προχωρα με την μεθοδο της αμμωνιας και το μπολι θα σου επιταχυνει το στρωσιμο...επισης υπαρχει καποιο φαρμακο να βαλω στο ενυδρειο ..για να διωξω καποια ασθενια που πιθανον να υπαρχει? δεν υπαρχει ενα φαρμακο για ολες τις ασθενειες..αφου θα αργησεις να βαλεις ψαρια και θα βαλεις και αλατι δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει εντονα κατι...Α και κατι αλλο οφελει σε τπτ να κανω μετρησεις αν ριχνω συνεχως τροφη? η τροφη αυτη λογω της αμωνια ςφανατζομαι θα βοηθα και τα φυτα σωστα?? ..Πανο οποτε εχεις χρονο απαντα ευχαριοστω πολυ! .
γιαυτο που ρωτας "Υπαρχει η αποψη οτι τα φυτα χρησιμοποιουν κυριως τα ΝΗ3/4 για την προσληψη αζωτου.
Η αληθεια ειναι οτι , ναι , προτιμουν τα ΝΗ3/4 αλλα μονον αν βρισκονται διαθεσιμα σε σταθερες και ικανοποιητικες συγκεντρωσεις.
Για την ακριβεια προτιμουν το στοιχειο εκεινο που βρισκεται σε σταθερη βαση διαθεσιμο, και αυτο το στοιχειο στα ενυδρεια μας ειναι το ΝΟ3.
Ο λογος ειναι οτι χρειαζεται να υποστουν καποιες προσαρμογες για να μεταπηδησουν απο την προσληψη ενος στοιχειου σε καποιο αλλο, και αυτες οι αλλαγες στην κυτταρικη τους δομη, κοστιζουν σε ενεργεια." απο το υπομνημα του Αλεξανδρου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31750
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01813 seconds with 11 queries