Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #59  
Παλιά 16-04-11, 14:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

...

Λοιπον, ο prime ουσιαστικά έχει μεγαλύτερη φωτεινότητα ενώ δεν μπορεί να ζουμαρει σε ενα θεμα. Σωστά; Τι ευρος φωτογραφίας μπορεί να καλύψει;

Ο zoom καλύπτει μεγαλύτερος ευρος (μπορείς να βγαλεις, κατι που είναι πιο μακρυα και να βγάλεις μια πιο ευρυγωνια φωτογραφία, αλλα χανει σε αποδοση χρωματών και φωτεινότητα. Σωστα;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο αν ειναι να δωσεις μεχρι 600 και δε θελεις να ξοδεψεις αλλα, για μενα ειναι μονοδρομος. Olympus Ε-620 και 35 mm macro (αν περιλαμβανεται και ο κιτ 14-42mm στο πακετο με το σωμα ακομα καλυτερα). Και θα δεις ποιοτητα φωτογραφιας με τον 35mm που ουτε φανταστηκες ποτε.
Οπως το λες, καταλαβαινω πως ο 35mm ειναι καποιος καλος φακος που θα μου μείνει;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται πως κάθε εξειδικευμένος και prime φακός θα είναι καλύτερος (ο καθένας στον τομέα του ,άλλος λιγότερο κι άλλος περισσότερο) αλλά ένας τέτοιος all-around φακός θα σου μείνει και θα τον χρησιμοποιείς πάντα . Από κει και πέρα βλέπεις και παίρνεις .
Και το καλύτερο που άκουσα .Θα καταλάβεις πως έχεις πραγματικά κολλήσει με τα φωτογκατζετάκια (και το βλέπεις ζεστά το θέμα) όταν θα αρχίζεις να χαζεύεις τις διάφορες τσάντες και πάρεις τη δεύτερή σου

Μου είχε εξηγήσει και ο κυριος στον οποίο είχα παει για να ρωτήσω (φωτογράφος και όχι υπαλληλος καταστηματος αλυσιδας) οτι μεγαλη διαφορα κανουν τα αξεσουαρ και τα "μπιχλιμπιδια" που θα έχεις, οπότε, νομίζω πως καταλαβαίνω την σπουδαιοτητά τους!
Τωρα για τους φακους που προτείνεις εψαξα για τον πρωτο ετσι ενδεικτικα. http://www.skroutz.gr/c/591/fakoi-fo...=tamron+18-200 Αυτός εφαρμόζει και σε Nikon και σε Canon και στις αλλες εταιριες, όπως προτείνει το πρώτο λινκ ή είναι διαφορετικός για καθε εταιρία;

Δηλαδή εσύ προτείνεις κάτι παρόμοιο με του raven, απλα, αντι ενα μακρο φακό, εναν all-round?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω την D90 κανά χρόνο και έχω χρησιμοποιήσει το LV 1-2 φορές..
Είναι χρήσιμο μόνο στην περίπτωση που τραβάς video.
Χμμμ, το φαντάστικα. Εδώ εγώ με την compact και χρησιμοποιουσα το ματακι μερικες φορές...


Απλα προβληματίζομαι, γιατί μου φαίνεται λίγο περιεργο ο ιδανικός συνδυασμός για εναν αρχαριο να είναι μια μετρια (και προς τα κατω) καμερα με εναν "σουπερ-ντουπερ-ουαου" φακό!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries