Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 12-04-17, 16:09
Το avatar του χρήστη Giannhs_29
Giannhs_29 Ο χρήστης Giannhs_29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2017
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια και ευχαριστω για την ανταποκριση και τις προτασεις που μου κανενε στην αντιμετωπιση του προβληματος.Εμενα Ζωγραφου αλλα πλεον ζω λαρισα και το ενυδρειο ειναι στην Λαρισα..Τρεχει 8 μηνες το ενυδρειο μου και ως αρχαριος και εγω υπεθετα πως το μονο που μας απασχολει σε ενα καινουριο ενυδρειο ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη... το στρωσιμο εγινε με μπολι η αμμωνια και τα νιτρωδη μου ηταν μηδεν οποτε θεωροντας πως εγινε επιτυχως το στρωσιμο του ενυδρειου δεν μπηκα στην διαδικασια να μετρησω νιτρικα απλως εκανα εβομαδιαιες αλλαγες 30% πιστευοντας οτι σταδιακα διατηροθντε τα νιτρικα με αυτο τον τροπο σε χαμηλα επιπεδα... ομως καποιεσ απωλειεσ πσαριων που ειχα τελευταια και οι πολυ αυξημενες αλγες με αναγκασαν να ωαξω τα νιτρικα.. τα οποια ειναι γυρω στο 50 απο το δικτυο της βρυσης..!!! η αντιστροφη οσμωση σιγουρα βοηθαει !! ομως δε θελω σε αφρικανες να εφαρμοσω την αντιστροφη οσμωση..επομενως η ιδεα τησ ρητινης ειαναι πιο κοντα στην λυση αφενος για οικονομικους λογους κ αφαιτερου γιατι και ΑΟ να εχω παλι θα πρεπει να εχω φιλτρο ρητινης (αυτη ουσιαστικα αντιμετωπιζει τα νιτρικα)..Σκεφτομαι να εφαρμοζω στο νερο προετοιμασιας ρητινη και με αυτο να κανω τις αλλαγες στο ενυδρειο και σταδιακα να μειωνοντε τα επιπεδα των νιτρικων.. Μπορει καποιος να με βοηθησει με την ρητινη οσο αφορα το ποσο θα επηρεαζεται η σκληροτητα του νερου ,το PH, τα ιχνοστοιχεια..? και επιπλεον θελω να ρωτησω..Μετα απο καθε χρηση της ρητινης ακολουθειται καποια διαδικασία ξεπλυματος της γιατι αλλιως χανει την δραστικοτητα της? ευχαριστω και παλι..
-------------------------
Επίσης θα ηθελα την γνωμη σας για καποια πραγματα που δεν ξερω αν ισχύουν και αν θα λειτουργουσε κατι τετοιο..το Πρώτο ειναι να βαλω στο βαρελι νερο με κυκλοφορητη ,αεραντλία κτλ.. να προσθέσω βακτηρια εμποριου..κ να το αφησω για 5 μερες και ετσι θα απομακρυνθουν τα νιτρικα ΝΟ3. ..Το Δευτερο ειναι να βάλω στο βαρελι προετοιμασιας το νερο να ριξω πενταπλη δοσολογια Prime na to αφισω με φιλτρο ανθρακα 24 ωρες ωστε να αποροφησει την υπερδοσολογια toy Prime o anθrakas και κατοπιν με νερο απαλλαγμενο απο νιτρικα να κανω την αλλαγη... Θα ηθελα την γνωμη σας στο αν θα λειτουργουσε κατι απο αυτα τα δυο..(Προσπαθω να βρω λυσεις περαν τησ ΑΟσμωσης για να μην διαταρχθει το ΚΗ/PH του νερου το οποιο περαν των νιτρικων οι υπολοιπες παραμετροι του ειναι πολυ καλες για αφρικανες κιχλιδες )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannhs_29 : 12-04-17 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries