Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-02-15, 22:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!!Τελικά ποια ειναι η σωστη σειρα που τοποθετούνται τα υλικά μέσα στο φιλτρο;εγω ας πουμε απο κατω προς τα πάνω(εισοδο) εχω το siporax(2 μινι) και πανω πανω στο λιγο χωρο που μου μενει το ενυδρειακο βαμβακι.Αν βάλω το βαμβακι πρωτο στην εισοδο θα μου επηρεασει καθολου τη βιολογια μου;Παιζει κάποιο ρόλο το νερο πρωτα να φιλτραρεται μηχανικα και μετα να περναει στο siporax ή δεν έχει σημασια;Για σφουγγαρι δεν υπαρχει χωρος..Καλο μηνα!!
Η τοποθετηση των υλικων δεν παιζει αμεσο ρολο στη αναπτυξη της βιολογιας (ολα τα μηχανικα υλικα και αρκετα χημικα, εινα και βιολογικα υλικα, οποτε οπου και να τα τοποθετησουμε πιανουν βιολογια ολα, άλλα περισσοτερη, άλλα λιγοτερη)
Στη ροη του νερου ομως παιζει αμεσο ρολο, αφου αν βαλεις fine υλικο (πχ ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή filterwool) πρωτο στη σειρα (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα βουλωσει συνηθως γρηγορα.

Το βιολογικο υλικο θελει την καθαριοτητα του νερου απο χοντρο σκουπιδι για να μη κλεινουν οι ποροι του και λιγοστευει επανω του ο διαθεσιμος χωρος αποικησης.
Ομως θελει και την καλη ροη και οξυγονωση. Γιαυτο και πρεπει να φροντιζουμε με τις επιλογες υλικων και τη συντηρηση, να μη βουλωνει το μηχανικο υλικο που ειναι πριν το βιολογικο.

Καθε φιλτρο και καθε ενυδρειο λοιπον, στο οποιο λειτουργει το φιλτρο αυτο, μπορει να στηθει αναλογα με την ιδιαιτεροτητα του.
Τα ζητουμενα ειναι παντα:
- Καθαρο βιολογικο υλικο απο σκουπιδι
- Καταλληλο (σε ποσοτητες και ειδη) μηχανικα υλικα τοποθετημενα πριν το βιολογικο, ετσι ωστε να το προστατευουν, χωρις να βουλωνουν ευκολα και πεφτει η ροη του φιλτρου γρηγορα.


Κανονικα δεν πρεπει ποτε, να πεφτει σταδιακα η ροη ή/και να φτανει σε σημειο ακομα και να βουλωνει ενα φιλτρο.
Επισης ποτε δεν πρεπει να υπαρχουν ουτε ενδειξεις ΝΗ3 και ΝΟ2, ουτε και σταδιακη ανοδος ΝΟ3 περαν των συνηθισμένων.
Αν συμβουν αυτα, εχουμε κανει λαθος στησιμο φιλτρανσης, ή το εχουμε βαλει σε λαθος ενυδρειο, ή με λαθος ψαρια, ή κανουμε λαθος συντηρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries