Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 29-08-10, 21:16
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, όσον αφορά την διατήρηση φυτών στην κυρίως λίμνη με τα κοι και έχοντας ένα μεγάλο κοι >40 εκατοστών. Είμαι σε θέση να πω ότι κανένα φυτό δεν επιβιώνει, γιατί πολύ απλά δεν τα τσιμπάνε μόνο, αλλά τα ξεριζώνουν. Ένας δεύτερος λόγος είνια ότι τα περισσότερα φυτά που έχουμε στα συστήματα μας δεν έχουν καλή γεύση, οπότε τα δαγκώνουν, δεν τα τρώνε και γεμίζουν τη λίμνη με απομεινάρια. Ρώτησε τον Άντρο που ήρθε σπίτι μου αν θες που είδε την κατάσταση, ιδιαίτερα με τις νυμφαίες. Για σκεφτείτε λοιπόν ψάρια μεγαλύτερου μεγέθους και βάρους να τσιμπολιγάνε οποιονδήποτε φυτό με τόση δύναμη.

Άλλωστε,οι ξένοι όταν μιλάνε και λένε όχι φυτά σε μικρά συστήματα με nishikigoi κάτι γνωρίζουν παραπάνω.

Αρχικά, μέχρι και τον περασμένο χρόνο, είχα ακριβώς την ίδια φιλοσοφία με εσένα. Εφέτος όμως όλα άλλαξαν γιατί βλέπω με τα μάτια μου την καταστροφή.

Υπόψην, έχω μόλις ένα μεγάλο κοι. Γιά σκεφτείτε 8 και 10 μεγαλύτερα ψάρια.

Η ρίζα των φυτών δεν είναι σε προσβάσημος από τα ψάρια. Το φυτό όμως αναπτύσσετε και καλύπτει όλες της μεριές. Αν φάνε την μεριά που πέφτει στην λίμνη δεν σημαίνει ότι το φυτό εξαφανίζετε με εξαίρεση τα νούφαρα.



Όσο για την γεύση ένα από τα φυτά μου τρώγετε από τον άνθρωπο! Είναι αυτό που έχω στον καταρράκτη. Μου το είπε ο Αντρέας που ασχολείται με τα νούφαρα και γενικά με φυτά εδώ και 30 χρόνια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Προσωπικά η συνείδηση μου δεν με αφήνει να ρίξω μικρά κόι σε φράκτες.

Αν το κάνεις να είσαι σίγουρος ότι τα ψάρια που θα ελευθερώσεις θα περνάνε καλύτερα από ότι στην λίμνη σου. Ας ήμαστε ρεαλιστές. Ότι και να κάνουμε με τις λίμνες μας στερούμε το τέλειο για τα ψάρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 29-08-10 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries