Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 29-08-10, 20:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ισορροπία αν υπάρχει σε ένα σύστημα. Τότε όλα πάνε καλά σε θέμα βιωσιμότητας.
Απλά υπάρχουν και παράγοντες που επηρεάζουν την σωστότερη αναπτύξει των ψαριών.

Ακούω ότι oi σωστές λίμνες για κοι δεν πρέπει να έχουν φυτά μέσα και ότι δεν πρέπει να μαζεύουν λάσπη. Και το ερώτημα τίθεται. Πως ένα ζώο που στην φύση ζει σε πυθμένα με λάσπη και τρέφετε με μεγάλες ποσότητες φυτών. Να μπορέσει να αναπτυχθεί το ίδιο σωστά σε ένα περιβαλλον που αυτά απουσιάζουν???

Μη ξεχνάμε ότι οι τροφές που απευθύνονται για κοι και χρυσόψαρα έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε συστατικά από φυτά.
Γιατί δηλαδή να απουσιάζουν φυτα από μια λίμνη όταν το ψαρί μπορεί να την βοσκήσει???? Εμείς σαν άνθρωποι γιατί προτιμάμε να τρόμε καθημερινά φρέσκα λαχανικά και φρούτα ?? και δεν τα τρόμε κονσερβοποιημένα και αποξεραμένα φυτά??? Μήπως γιατί ξέρουμε ότι δεν θα έχουμε σωστή ανάπτυξη ??? Οπότε γιατί περιμένουμε από τα ψαριά που τρώνε μονό έτοιμες τροφές να έχουν πλήρη ανάπτυξη??? (κάποιοι το περιμένουν και κάποιοι όχι)

Τώρα πως προκύπτει ότι στην ουσία μια άδεια λίμνη είναι σωστό περιβάλλον για πλήρη ανάπτυξη δεν ξερώ…


Οπότε για μένα προσωπικά κάποια πράγματα είναι εύκολη λύση για μας .
Αλλά μην έχουμε αυταπάτες ότι μεγαλώνουμε και σωστά τα ψαριά μας.
και ότι μπορούν άνετα να συγκριθούν με τα ψαριά που μεγαλώνουν σε φυσικές λίμνες.


Επειδή είμαστε σε ενυδρείακο φόρουμ όλοι πάνω κάτω έχουν μέσα στο ενυδρείο τους ένα ψαρί 10 cm και ξερόυν ποσό βρωμίζει. Ας αναλογιστούμε ότι ένα koi 1000 cm τι βρωμά παράγει. Καταλάβουμε ότι με την απουσία φυτών ποσό συχνά θα πρέπει να γίνονται αλλαγές.

Και στην ουσία έχουμε ένα μεγάλο ενυδρείο με μεγάλα ψαριά.
Φανταστείτε μια λίμνη με 10.000 λίτρα να πρέπει να κάνει συχνά αλλαγές νερού γιατί κόστος μιλάμε. Και ότι χάνετε η οποιαδήποτε έννοια λίμνης, pond, δεξαμενής η όπως θέλετε πείτε την. Στην ουσία μιλάμε για ενυδρείο.

Κατά τα αλλά μια σωστή λίμνη για κοι δεν πρέπει να έχει λάσπη και φυτά……..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έβγαλε η γλώσσα μου μαλλιά να φωνάζω λίμνη χωρίς φυτά είναι ενυδρείο στη αυλή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ, φτάνει να γίνεται οξυγόνωση του πυθμένα για να επιτυγχάνεται η διαφυγή των επικίνδυνων αερίων, προϊόντων της αποσύνθεσης και αντιδράσεων.

Αυτό που δεν μπορείς να κατανοήσεις είναι ότι από την στιγμή που υπάρχει κυκλοφορία νερού στην λίμνη υπάρχει οξυγόνωση παντού άσχετα αν αυτή προέρχεται από καταρράκτη η από μηχανισμό οξυγόνωσης. Δεν διαφωνώ ότι στα κατώτερα σημεία της λίμνης η ποσότητα οξυγόνου είναι μικρότερη. Η διαφορά αυτή ώμος είναι ελάχιστη και με τα κοινά τεστ δεν είναι ανιχνεύσιμη.



Συμφωνώ!!! Αυτό μπορεί να γίνει εφικτό και σε παρακείμενη λιμνούλα που να επικοινωνεί με την μεγάλη με τα ψάρια μας. Σε λίγο καιρό όταν με το καλό μεγαλώσουν ακόμα λίγο τα κοι σου θα καταλάβεις τι εννοώ, από πείρα...!

Αν πρόσεξες έχω κάνει την παρακείμενη λιμνούλα που να επικοινωνεί με την μεγάλη με τα ψάρια. Μπορούσε όμως να μυν είχα τον χώρο να κάνω κατή τέτοιο η να μυν είχα τα λεφτά για την κατασκευή. Δεν καταλαβαίνω την αντίθεση σου αυτή για τα φυτά στην λίμνη. Ας πούμε ότι μεγαλώνουν τα ΚΟΙ μου και τρώνε τα φυτά. Ας φάνε όσα θέλουν θα γλιτώσω και από το τάισμα και θα κάνουν και μια σωστή και φασική διατροφή. Γνωρίζεις ότι υπάρχουν φυτά ταχείας ανάπτυξης που αναλόγως το πού τα βάζεις στην λίμνη δεν μπορούν τα ψάρια να το εξαφανίσουν γιατί ο χώρος που είναι φυτεμένα δεν είναι προσβάσειμος για τα ψάρια. Άρα έχουμε και ομορφιά και φυσική τροφή.



Ενίσταμαι μόνο στο θέμα του φίλτρου, αλλά είναι δικαίωμα σου να πράξεις όπως επιθυμείς.



Έχω δικαίωμα να επεμβαίνω, αφού το φόρουμ μου έχει εμπειστευτεί την κατηγορία. Ο μόνος σοβαρός λόγος της διαφωνίας μας είναι αυτός και παραμένει, αφού υπολείπεται εξοπλισμού με κυριότερο, την οξυγόνωση. Είναι όμως ομολογουμένως γούστο σου και καπέλο σου να πράττεις όπως θέλεις, φτάνει να μην περνιούνται λανθασμένα συμπεράσματα ιδιαίτερα προς τους αρχάριους.

Η δικιά μου εντύπωση και πιστεύω και αρκετόν άλλον είναι ότι εσύ είσαι αυτός που δίνεις λανθασμένες πληροφορίες στους αρχάριους. Μην νοιάζεσαι για τους ποιο εμπείρους γιατί απλά δεν μπορείς να τους ξεγελάσεις. Το ότι το φόρουμ σου έδωσε αυτό το δικαίωμα προτιμώ να το αφήσω ασχολίαστο.



Αν και οι αναπαραγωγές δεν θα είναι μια από τις δραστηριότητές μου, να αναφέρω ότι θα προχωρήσω και σε ελεγχόμενη αναπαραγωγή, μιας και το σχέδιο της δεξαμένης, μου το επιτρέπει.

Σίγουρα τα υλικά κατασκευής δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο στο μέγεθος των ψαριών, πράγμα που συμφωνώ.


Εννοείς την μεγάλη λίμνη με τα τόσα μεγάλα κοι? Αν και δύσκολα, μπορώ να το καταλάβω, γιατί έτυχε και σε εμένα με τη μικρή λίμνη. Σε αυτό το περιβάλλον όμως (χωρίς έλεγχο) μόνο κάτι μονάδες θα μεγαλώσουν που θα μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού και σίγουρα τα όσα επιβιώσουν δεν θα είναι και τα καλύτερα εμφανηνσιακά, έτσι?

Αν πρόσεξες είπα πολύ λίγα και για να γίνω ποιο σοφής αυτά ήταν 4. Ο χώρος που μπόρεσαν να γλυτώσουν ήταν τα φυτά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 29-08-10 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02309 seconds with 11 queries