Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-08-10, 11:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Γιάννη, έχω μεταφέρει το ποστ σου σαν ξεχωριστό θέμα, γιατί ενδεχομένως μπορεί να αναπτυχθούν και άλλου είδους συζητήσεις και κατά δεύτερον, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το θέμα της κατασκευής της δεξαμένης μου.

Πάμε πρώτα στο θέμα που έχεις ξακινήσει με το αν μπορούμε να ονομάζουμε αυτό το είδος βιότοπου δεξαμένη ή όχι. Στο ίδιο ακριβός λινκ του λεξικού, αν βάλεις την λέξη στέρνα, θα σου αποκαλύψει κάτι τι περισσότερο, αν και υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα ώστε να είμαι σε θέση να ξεχωρίσω μια φυσική ή μια έστω τεχνητή λίμνη από τις μικρές δεξαμενές που κατασκευάζουμε εμείς. Τα κλειστά συστήματα έχουν την τεράστια διαφορά ότι ανακυκλώνεται μηχανικά το ίδιο νερό. Οι μεγάλες λίμνες και οι πραγματικές τεχνητές λίμνες είναι κάτι άλλο. Στην προηγούμενη μου απάντηση, σου έχω κάνει ένα λινκ κάποιων κατασκευών με ψάρια. Πώς θα μπορούσες να τις ονομάσεις με σιγουριά? Λίμνες?

Σας είπα, ότι δεν είναι όρος που θέλω να επιβάλω. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις λέξεις όπως τις γνωρίζετε αν θέλετε.

Τώρα ερχόμαστε στους κυπρίνους.
Ξεχνάς ένα πολύ μεγάλο πράγμα. Τα nishikigoi δεν μετατράπηκαν σε "ουράνια τόξα χρωμάτων" από μόνα τους. Μεταφέρθηκαν από τον άνθρωπο πριν εκατοντάδες χρόνια σε διαφορετικές συνθήκες και βιότοπους στους οποίους κύριο χαρακτηριστικό ήταν η έλλειψη των περισσότερων εχθρών τους (πλην του ανθρώπου), αλλά το βασικότερο ήταν ότι στη σύσταση του νερού υπήρχε λάσπη πλούσια σε διάφορα ιχνοστοιχεία. Με την πάροδο δεκάδων χρόνων, ξεκίνησε και η εξέλιξη τους, μέχρι και σήμερα.

Άρα η εξέλιξη τους έχει επηρεαστεί άμεσα μετά την ανθρώπινη παρέμβαση, όπως κάνει ακριβώς και με τα σκυλάκια που μπορείς να βρεις τσέπης, αλλά και μολωσσούς που καμία απολύτως σχέση δεν έχουν με τους προγόνους τους τους λύκους.

Από τότε που πήραν το πρώτο έντονο τους χρώμα, χρησιμοποιήθηκαν από τον άνθρωπο σαν ένα είδος κατοικιδίου και όχι τροφής. Η λέξη "διακόσμηση" ειδικότερα στην Άπω Ανατολή έχει εξαφανιστεί προ πολλού, όταν ο άνθρωπος κατάλαβε πόσο δεμμένα κατοικίδια ήταν με τον άνθρωπο.

Αν αφήσεις ένα nishikigoi σε ένα ενυδρείο 100 λίτρα χωρίς οξυγόνο, θα σου παραμείνει 30 εκατοστά. Αν του δώσεις περισσότερο χώρο θα μεγαλώσει περισσότερο και τέλος αν ακολουθήσεις τις υποδείξεις αυτών που ειδικεύονται σε αυτά τα ψάρια θα σου φτάσουν στο τελικό τους μέγεθος.

Όπως και να έχει, τα nishikigoi δεν μπορείς με κανέναν τρόπο να τα χαρακτηρίσεις άγρια ψάρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01649 seconds with 11 queries