Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #121  
Παλιά 28-09-15, 14:40
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρτεμης μου τώρα το είδα αυτό που μου είχες γράψει. Σε ευχαριστώ πολύ.
Έχεις απόλυτο δίκιο για τον πάπυρο, δεν τον προλαβαίνω. Έχει φτάσει στο παράθυρο και έχει φρακάρει. Και οι ρίζες πιστεύω θα έχουν κατακλείσει την λίμνη. Ευτυχώς δεν έχω ζωντανά μέσα πλέον.
Όσο για την sumpf calla, δεν έχω, αλλά μάλλον θα εννοείς τον water hyacinth που κι αυτός ψηλώνει αντί για να απλώνει, λόγω της ζούγκλας που επικρατεί.
Όπως προανέφερα στο θέμα της πανέμορφης λίμνης σου, έχασα μία dedrobium ορχιδέα και προστέθηκαν μίνι και κανονικού μεγέθους phalaenopsis. Φωτιστικό ακόμα δεν έβαλα γιατί έχει ήλιο από το παράθυρο αλλά θα βάλω τον χειμώνα γιατί εδώ νυχτώνει από τις 15.30-16.00 από τέλη Δεκέμβρη και μετά.
Τις ορχιδέες τις έχω πλέον χωρίς το δικό τους χώμα ώστε να αερίζονται οι ρίζες τους και να μην σαπίζουν. Τις μίνι τις έχω με sphagnum moss στερεωμένες σε ξύλα. Εσύ μπορείς να μου πεις την γνώμη σου αν έκανα καλά, μιας και ασχολείσαι με ορχιδέες.
Και φωτό όπως είναι τώρα.
Άννα Αμαζόνιος εχει γίνει Ξεκίνα το κλάδεμα Αυτό που με ανησυχεί πιο πολύ είναι ο Πάπυρος και εννοώ τις ρίζες ... προσπάθησε να δεις πόσο έχει επεκταθεί , μην σου κάνει ζημια στην κατασκευη ο δικός μου έχει σπάσει 2 γλάστρες ως τώρα , απο αυτές που βάζουν στα φυτόρια τα δέντρα ....
Για τις ορχιδέες καλά εκανες το sphagnum moss είναι καλύτερο , εγω το χρησιμοποιώ σε νεαρά φυτά για ανάπτυξη αλλά να μην έχει επαφή συνεχόμενη με το νερό γιατι θα σαπίσουν ... Να τις ψεκάζεις με απιονισμένο νερό, αν είναι σκληρό το νερό σου οι ρίζες θα πιάσουν άλατα και θα καταλήξεις πάλι με προβλήματα...
Οι Ορχιδέες μου :
ΟΙ 2 τελευταίες φωτό είναι απο το Βουνό της Ροδόπης αγριες ορχιδέες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00396.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  60,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00341.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00321.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00324.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  37,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00536.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  53,1 KB  
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02299 seconds with 12 queries