Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 31-10-18, 00:34
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να είσαστε από τους πολύ λίγους που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα API, είναι από τα πιο ευανάγνωστα και εύκολα τεστ. Πρέπει να έχεις το φιαλίδιο δίπλα στο χαρτί όρθιο.........και καλό κούνημα του υγρού πριν το τεστ!
Το θέμα με το 20ppm και το 40ppm το είχα ψάξει τότε γιατί νόμιζα ότι υπήρχε πρόβλημα στο δικό μου batch. Όμως πολύς κόσμος (τουλάχιστον στο εξωτερικό) έχει το ίδιο πρόβλημα. Βέβαια αν τα νιτρικά σου είναι γύρω στο 10 τότε δεν υπάρχει θέμα. Παρεμπιπτόντως, στο κιτ που έχει όλα τα τεστ μαζί, η κλίμακα είναι διαφορετική και τα χρώματα πιο διακριτά (από ότι λένε - δεν το έχω δει ποτέ από κοντά)

Τώρα όσο αφορά το κούνημα δεν ξέρω πόσο έντονο είναι το σωστό, επομένως ο καθένας το κουνάει διαφορετικά και παίρνει διαφορετικά αποτελέσματα. Άσε που γενικά ο κανόνας είναι ότι δεν ανακατεύουμε τα αντιδραστήρια σαν σε σεικερ γιατί διαλύεται οξυγόνο και διοξείδιο που μπορεί να αλλάξει τη σύνθεσή τους ή το τρόπο που αντιδρούν με το δείγμα (πάντα φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).

Το χειρότερο όμως είναι ότι ένας λάθος χειρισμός (λιγότερο κούνημα από όσο χρειάζεται) σε μία μέτρηση, επηρεάζει όλες τις επόμενες μετρήσεις (αφού πλέον η συγκέντρωση του αντιδραστήριου αλλάζει). Αυτό από μόνο του για μένα είναι αποτρεπτικός παράγοντας. Από τα τεστ μπορούμε συνήθως να ανεχτούμε (και αναγκαστικά ανεχόμαστε) ανακριβείς μετρήσεις. Αν όμως οι μετρήσεις δεν είναι καν επαναλλήψιμες τότε δεν έχουν κανένα νόημα (repeatability vs accuracy).

Edit: από ότι βλέπω η evina είχε πρόβλημα και με το Kit οπότε μάλλον δεν ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω για το κιτ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries