Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 06-05-16, 16:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Τάκη,....
Καλησπέρα Άγγελε,
όλα τα αποτελέσματα που είπα είναι από παρατηρήσεις και μετρήσεις.
Κάθε φορά που άλλαζα τρόπο έκανα και μετρήσεις για κάποια χρονική περίοδο , και έτσι έφτασα στο σημερινό αποτέλεσμα.
Κατα αρχή, χρονομέτρησα τη ροή της βρύσης και με τον διακόπτη την έφερα στα 10 λίτρα ανά 2 λεπτά (που αυτό δεν είναι απόλυτα σταθερό γιατί το φίλτρο μπουκώνει με το χρόνο και η ροή μειώνεται), έτσι ξεκίνησα να βάζω καθημερινά φρέσκο νερό για 10 λεπτά (50 λίτρα), στο τέλος της εβδομάδας είδα πως τα νιτρικά ήταν αυξημένα, και έτσι άρχισα τις δοκιμές. Στο τέλος παρατήρησα πως η κατανάλωση είναι αρκετά μεγάλη, άρχισα τότε χειροκίνητα να κλείνω τις αντλίες τη στιγμή της αλλαγής, από τη 1η στιγμή τα νιτρικά έπεσαν κατακόρυφα και έτσι άρχισα να μειώνω και τη ποσότητα νερού, αυτό ήταν αρκετό για να με κάνει να σκεφτώ κάποιον αυτοματισμό, και ο ρελέ ήταν η πιο εύκολη, οικονομική και αξιόπιστη λύση, γιατί οι ρελέδες συνήθως παρουσιάζουν πρόβλημα όταν οπλίζουν, και όχι όταν αφοπλίζουν που είναι η σταθερή τους κατάσταση, και συγκεκριμένα χρησιμοποίησα ρελέ 2 επαφών και έτσι μειώνω τη πιθανότητα δυσλειτουργίας. Δηλαδή όταν ο χρονοδιακόπτης ανοίξει την ηλεκτρομαγνητική για να μπει φρέσκο νερό από το φίλτρο άνθρακα, ταυτόχρονα ενεργοποιεί τον ρελέ που οπλίζοντας κόβει τη παροχή ρεύματος στις αντλίες, είναι δηλαδή ρελέ 4 επαφών, 2 για όταν οπλίζει και 2 όταν είναι ανενεργός, οι αντλίες έχουν ρεύμα όταν ο ρελέ είναι ανενεργός.
Μετά άρχισα δοκιμές για να δω πως συμπεριφέρονται οι τιμές των νιτρικών αλλά και πως κυμαίνεται η κατανάλωση νερού όταν δεν έχω καθημερινές προσθήκες φρέσκου νερού αλλά περιοδικές, 2 ή 3 φορές την εβδομάδα, και έτσι κατέληξα πως με 2 ή 3 αλλαγές την εβδομάδα έχω αρκετή οικονομία νερού και τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν ποτέ πάνω από 15. Και μιλάμε πάντα για το δικό μου ενυδρείο με αυτή την ιχθυοσύνθεση και ιχθυοφόρτιση αλλά και το τρόπο ταΐσματος, δηλαδή ένα βαρυφορτωμένο ενυδρείο. Θεωρώ πως σε ένα λιγότερο φορτωμένο ενυδρείο οι τιμές θα είναι αντίστοιχα ανάλογες.
Τώρα για το καλοκαίρι εφαρμόζω τη καθημερινή μέθοδο με μεγάλες ποσότητες νερού , γιατί το νερό καταναλώνεται από τα λουλούδια, και θεώρησα πως είναι πολύ καλύτερο το φρέσκο νερό να μπαίνει στα ψάρια και από εκεί στα λουλούδια , και όχι κατευθείαν στα λουλούδια, τα φυτά δεν έχουν ανάγκη από φρέσκο καθαρό νερό, τα ψάρια όμως ναι.
-----------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ και δοξα τω θεω να λεμε. Οταν ακουσετε "η ευδαπ πουληθηκε", αρχιστε να ξεστηνετε.

Και εγω πρώτα από όλα το ταρατσόκηπο, ή θα φυτέψω κάκτους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01726 seconds with 11 queries