Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 06-05-16, 15:26
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάκη,
Από τη πρώτη φορά που μου ανέφερες το θέμα με τους κυκλοφορητές, με προβλημάτισε σοβαρά.
Θα ήθελα αν μπορείς κάποιες περισσότερες λεπτομέριες για τη κατασκευή σου και τυχόν μετρήσεις και καταναλώσεις σου. Μήπως επειδή έχεις χρυσόψαρα έχεις πολύ ισχυρές αντλίες στα φίλτρα και ταυτόχρονα με κάποιο τρόπο, μεγάλο μέρος του φρέσκου νερού οδηγειται απευθείας στην υπερχείλιση; Επιμένω, παρά τα προφανή προβλήματα, στη λύση της συνεχούς ροής και προσπαθώ να εξαντλήσω το θέμα, γιατί με τη προσθήκη αυτοματισμών και έξτρα συσκευών, υπάρχει πάντα αυξημένος ο κίνδυνος κάτι να πάει κάτι στραβά. Επιπλέον, βαρέλια, αντλίες και σιφώνια μέσα στο σπίτι, δε θάταν και το καλύτερό μου. Eπίσης, η σταθερότητα των χημικών παραμέτρων, μου φαίνεται πολύ ελκυστική, τόσο, που θα κατανάλωνα ενδεχομένως και μερικά κυβικά νερού παραπάνω το χρόνο! Ακόμη και διπλασιαμός της κατανάλωσης νερού, δε σημαίνει τιποτε περισσότερο, από είκοσι με τριάντα ευρώ το χρόνο (Κόστος στην ανώτερη κλίμακα, 3.2 ευρώ το κυβικό)! Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο με το μοντέλο υπολογισμού. Η παραδοχή 3 με προβληματίζει και μένα πολύ και ενδέχεται να δίνει πολύ λάθος αποτελέσματα. Όταν ''σπάζουμε'' τη κατανάλωση σε επτά μόλις διακριτά μέρη για προσέγγιση της σταθερής ροής και αυτό μας δίνει αύξηση κατανάλωσης κατά 42% , δε θέλω καν να σκεφτώ τι μπορεί να δώσει, η εξίσωση του αλγόρυθμου, αν άκανα την ίδια παραδοχή για ωριαία και όχι ημερήσια κατανάλωση , καθώς τότε οι αλλαγές θα εικοσιτετραπλασιάζονταν! Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα και επέμεινα στη παραδοχή της ημερήσιας και όχι π.χ της ωριαίας αλλαγής, που θα ήταν εκ πρώτης όψεως, πολύ καλύτερη προσέγγιση της συνεχούς ροής, είναι ακριβώς αυτό που και εσύ παρατήρησες εμπειρικά, και ισχύει πράγματι στις μαθηματικές μοντελοποιήσεις, όπως π.χ στα πεπερασμένα στοιχεία. Εκεί, όσο πυκνότερα πεπερασμένα στοιχεία πέρνουμε, από κάποιο εύρος και μετά, αυξάνεται γεωμετρικά η πολυπλοκότητα του μαθηματικού μοντέλου και το υπολογιστικό κόστος. Αν έχω χρόνο το Σαββατοκύριακο, μπορεί να επιχειρήσω να τρέξω το ωριαίο μοντέλο, σε υπολογιστή πλέον, με πυκνότερο δείγμα αλλαγών, αν και φοβάμαι, πως σε αυτή τη περίπτωση, το πιό πιθανόν, είναι ο αλγόρυθμος να ''καταρεύσει'' και να βγάλει, άλλα αντί άλλων. Μάλλον τα πειράματα δε θα τα γλυτώσω, αν και απεχθάνομαι να πειραματίζομαι με ζωντανά πλάσματα. Φοβάμαι όμως, ότι δε θα το αποφύγω στο μέλλον.
Είναι δυστυχώς από ότι φαίνεται, αναπόφευκτο σε αυτό στο χόμπυ! Ευχαριστώ πάντως πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου, όπως και τον delta66 για τους πίνακες που μου παρέθεσε!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02011 seconds with 11 queries