Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 13-01-15, 20:27
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

είναι ένα ωραίο θέμα που σίγουρα οι απόψεις θα είναι διφορούμενες.

Νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαριστεί πρώτα η έννοια "hobby" κ καριέρα!

Πάντα όπου υπάρχουν τα ήμερα υπάρχουν κ τα άγρια , χωρίς να θέλω να ταυτοποιήσω κανέναν σαν ήμερο ή άγριο!

όλοι ξέρουμε τα έξοδα των ενυδρείων μας , απο νερά , φίλτρα , τροφές , αλάτια , φάρμακα , μαντζούνια κ βέβαια τον ίδιο το εξοπλισμό μέχρι κ τα ζωντανά τα ίδια!

Αγγελίες υπάρχουν κατα καιρούς αρκετές κ ο καθείς έχει το δικαίωμα να βγάλει την αγγελία του , είτε σαν ιδιώτης ή σαν επαγγελματίας ή ακόμη κ επαγγελματίας που κάνει τον ιδιώτη! ( απο όλα έχει ο μπαξές)

βέβαια υπάρχουν κ οι "φιξ" τιμές όπου ξέρουμε λχ οτι σε πετ σοπ η Χ γαρίδα κάνει 2 ευρώ άρα φίλος εδώ τις δίνει 1 ευρώ

δεν μπορείς να τον πεις ούτε έμπορο ούτε μπορείς να τον αναγκάσεις να στο δώσει τσάμπα!!!!

κ βέβαια στην τιμή που δίνει ο καθένας αρκεί η τιμή να είναι από συμβολική ως λογική κ οχι να είναι κοντά στην κανονική τιμή.

Υπάρχουν κ φίλοι όπου μπορεί να μην ξέρουν πόσο έχει ένα είδος ή σίγουρα οι τιμές δεν μπορεί να είναι το ίδιο σε Αθήνα , Θεσσαλονίκη κ κάπου στην επαρχεία !

επίσης σαν χομπύστας δεν μπορώ να πω εύκολο είδος κ δύσκολο είδος , ακριβό είδος κ φτηνό είδος , γιατί απλά με ενδιαφέρει το είδος κ όχι η αξία του

δηλαδή αν κάποιος πουλάει (σαν παράδειγμα) blue ramshorn όπου όλοι ξέρουμε ότι γεννάνε μόνα τους κ δεν θέλουν τρελή περιποίηση , κ δίνει Χ ευρώ την 10αδα τότε πρέπει να μπει στην κατηγορία ότι βγάζει ?

ενώ αν μιλάμε για puffers ακριβά που είναι θέμα το ζευγάρωμα κοκ τότε οκ ας τα δίνει κ όσο όσο...


Εγώ θα πρότεινα κάτι άλλο , αν κάποιος έχει ένα είδος να πουλήσει , τότε μαζί με την αγγελία του να ανεβάζει φωτογραφίες από τα ζωντανά που δίνει για να ξέρει :

α) τι αγοράζει ο καθένας
β) καθαρότητα στο είδος
γ) χρώματα , σχεδια , ανάπτυξη κοκ

έτσι ο καθένας εκτιμάει το κάθε είδος κ πράττει ανάλογα , δλδ αγορά ή όχι!

αν είναι να δώσω 1 ευρώ λχ να πάρω μια καφέ "ρεντ τσερυ" μικροκαμωμένη κ καμπούρα σαν τον Κουασιμόδο , ναι προτιμώ να πάρω με 1 ευρώ άλλου φίλου που είναι κ φαίνεται υγιέστατη!!!

βέβαια η φωτογραφία πρέπει να είναι όχι απο το ιντερνετ αλλά απο το ενυδρείο. όπως κ τα εξαρτήματα!

με το πέρας του καιρού , όλοι γνωριζόμαστε κ δημιουργούμε καλές σχέσεις. Υπάρχουν κ πολλοί όπου δεν θέλουν λχ χρήματα κ χαρίζουν.

εκεί θα φανεί αν κάποιος το πάρει επειδή το χρειάζεται στα αλήθεια ή θέλει να το μεταπουλήσει αργότερα!

λχ παίρνω γκάπυς που χαρίζονται κ μετά απο 3-4 μήνες που έχει ξεχαστεί πουλάει το γόνο. Σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν κ σίγουρα πολλά σχολιάζονται πίσω απο τα μόνιτορ!

για αυτό κ προανάφερα ότι ειναι μεγάλο θέμα!

πάραυτα , έχω πάρει πολλά πράγματα από φίλους εδώ , είτε μου χάρισαν είτε κανονική αγορά.

Σε κάθε περίπτωση ίσως φάνηκα τυχερός μέχρι τώρα κ κάθε συναλλαγή μου είχε διπλό κέρδος , κ καλή ποιότητα/τιμή κ πολύ καλή σχέση με τα παιδιά !

το παν είναι ο άλλος να μην είναι κουτοπόνηρος... κ μην υποτιμά τον κόσμο εδω μέσα! Τέλος καμία αγγελία δεν ειναι με το μαχαίρι στο λαιμό κ μακάρι να είναι πάντα όλες οι συναλλαγές καθαρές κ έντιμες για να ειναι ΟΛΟΙ χαρούμενοι κ να γίνεται κ το χόμπυ μας πιο άνετο , ωραίο κ οικονομικό!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01829 seconds with 11 queries