Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-07-11, 18:41
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Γλαστρολίμνη "φυτευτή"

Γεια σας
Εδώ και χρόνια είχα καημό μια μικρή λιμνούλα αλλα λόγω σχετικής έλλειψης χώρου αυτό ήταν αδύνατο.
Κατα περιόδους ειχα μικρές λεκάνες με υδρόβια φυτά όπως Ludwigia, νούφαρα, νερουάκυνθους και αλλα.
Τελικά κατάφερα νά βρω λιγο χώρο σε ένα άδειο παρτέρι του κήπου και την κατάλληλη λεκανίτσα που να χωράει σε αυτό.
Η λεκάνη έχει διάμετρο 98cm και βάθος 46cm χωρητικότητα γύρω στα 250l.
Βρήκα απο φίλο μία βυθιζόμενη αντλία με αναγραφόμενη ισχύ 50w 2500l/h.
(Ξέρω ακούγεται υπερβολικό αλλα δουλεύει άψογα στην λιμνούλα)
Για φίλτρο χρησιμοποιησα το κλασσικό βαρελάκι με μηχανικό φιλτράρισμα στόν
πυθμένα ( νάυλον νήμα , σφουγκαράκια απολέπισης ) και ψηλότερα βιολογικό φιλτράρισμα με άφθονη ελαφρόπετρα.
Η "λίμνη" είναι σε σημείο με αρκετή σκιά στην ρίζα μιάς κουφοξυλιάς μέ ευκαμπτα κλαριά έτσι μέχρι ενός βαθμού μπορώ να ρυθμίσω το φώς που θέλω να περάσει.
Εδω να σημειώσω ότι είχα στο επίκεντρο της κατασκευής τά φυτά και όχι τα ψάρια, για τα οποία ούτως η αλλως είναι μικρό το σύστημα.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες

Η αρχική τρύπα

Μόλις μια εβδομάδα μετά


Τό φίλτρο της λίμνης


Ορισμένα φυτά στην λίμνη βρίσκονται προσωρινά και θα μεταφερθούν
σε μια ενδιάμεση κατασκευή περίπου 150l που θα περιλαμβάνει και minimal καταρακτάκι

Μια λίστα με τα φυτά που έχω μεχρι τώρα βάλει

Nympaea pygmaea "rosea"
Potenderia cordata "rosea"
Nuphar japonicum
Nuphar pumila minima
Nymphoides peltata
Sagitaria latifolia
Ludwigia grandiflora
Marsilea quadrifolia
Alisma plantago aquatica
Myriophyllum aquaticum
Ceratophyllum demersum
Egeria densa

Σε άλλα δοχεία έχω Caltha palustris και Menyanthes trifoliata για την ενδιάμεση κατασκευή που προανέφερα

Σάν φυτά όχθης έχω βάλει Houttuynia cordata , Valeriania officinalis ,Cyperus alternifolius

Οπως είπα δέν ειχα σκοπό να βάλω ψαράκια αλλα απο την μία το κουνουπι που γέμισε την λιμνουλα , και απο την άλλη η ζωντάνια που πέρνει το νερό με μερικά ψαράκια με οδήγησαν να προσθέσω μερικά white cloud ελλειψη κουνουπόψαρων που δεν μπόρεσα να βρω. Η συμπεριφορά τους μέσα στην λίμνη είναι καταπληκτική , κάνουν μικρό σμήνος , αλλα η αποτελεσματικότητα τους στα κουνούπια μέτρια.
Οπότε συνεχίζω αναζήτηση για κουνουπόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries