Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-07-19, 17:58
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Το link που παραθέτεις το έχω διαβάσει πριν καν στήσω το ενυδρείο και τα όρια θερμοκρασίας του είδους τα ξέρω, αλλά όπως και εσύ είπες το ότι το όριο είναι 25°C δεν σημαίνει ότι μπορεί και να ζήσει μονίμως σε αυτή.

Προφανώς το 25 δεν είναι ασφαλές αφού είναι το όριο και προφανώς μια θερμοκρασία γύρω στους 20 είναι ασφαλής αφού είναι περίπου στη μέση. Όμως στην πράξη με 35°C θερμοκρασία περιβάλλοντος το να πετύχει κανείς τους 20 είναι μάλλον μη ρεαλιστικό (τουλάχιστον όχι χωρίς να καταφύγουμε σε ακραίες λύσεις). Επομένως η ερώτηση είναι απλή: πόσο πρέπει να κατέβει η θερμοκρασία ώστε να είναι ασφαλής για τα ψάρια (ή αλλιώς ώστε να μην αποτελεί αιτία να αρρωστήσουν);
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιον κοντρολλερ εχεις .... οι πιο πολλοι δειχνουν συνηθως 2 βαθμους παρακατω (τον ρυθμιζεις) ... Μετρα το νερο με καποιο θερμομετρο να εισαι σιγουρος ...
Έχω τον STC-1000. Αυτή τη στιγμή μου δείχνει 24.0, το θερμόμετρο περίπου 23,5 και ένα DS18b20 που χρησιμοποιώ για να έχω συνεχή καταγραφή της θερμοκρασίας δείχνει 23,8

Παρεμπιπτόντως έκανα και μία μέτρηση ph και έχει ανέβει στο 7,9 με 8 (δύσκολο να διακρίνω).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arion-p : 07-07-19 στις 17:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01392 seconds with 11 queries