Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-12-07, 12:07
Το avatar του χρήστη nnd
nnd Ο χρήστης nnd δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: Μπραχάμι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου καθαρισαμε το ποστ απο τις λεπτομερειες των φιλτρων ας ασχοληθουμε και με το ομορφο αυτο ενυδρειο..... Ναντια επειδη φαινεσαι μερακλου και γουσταρεις τα δισκακια σου.,.... Βλεποντας τις φωτογραφιες των δισκων σου παρατηρω οτι ολοι οι δισκοι σου (εκτος απο τους πορτοκαλι που δεν εχουν) εχουν εντονες τις μπαρες τους σημαδι που δειχνει οτι κατι τους ενοχλει και τους στρεσσαρει...... Ψαρια σε καλη κατασταση και ηρεμα χανουν σχεδον εντελως αυτες τις καθετες μπαρες οποτε καλο ειναι αν θες να ψαξουμε να βρουμε τι τα ενοχλει......Ενα αλλο που ειδα ειναι οτι αν και λες οτι εχεις τα ψαρια σου αρκετα χρονια , αυτα ειναι ακομα πολυ μικρα σε μεγεθος.....αν και ειναι ωραια χοντρουλικα και χωρις να δειχνουν αρρωστιαρικα!!! Μηπως εχεις ανεβασμενα νιτρικα;;; Αλλαγες νερου κανεις συχνα;;;Εχεις καθολου μετρησεις απο το νερο σου για πεχα και σκληροτητες;; Αν δεν θες να το συζητησουμε μην αρπαχτεις , απλα πες το και τελειωνει εκει η κουβεντα......
εχουν εντονες τις μπαρες τους οταν τα βγάζω φωτογραφια... δεν εχουν συνηθίσει να ... φλερταρουν με τον φακο!
οι πορτοκαλοι δισκοι ειναι ζευγαρι, ηλικίας 4 ετων.
Τα μικρά μπλε (15-18cm) ειναι 1,5 χρονων. Οταν τα ειχα πάρει, το μεγαλυτερο ειχε μέγεθος 50λεπτου! Αφου όλοι μου έλεγαν να μην τα παρω γιατι δεν θα ζησουν!
ph 6,6 με 6,8
gh 4 με 8
νιτρίτης 0
νιτρέιτ 50!
αλλαγές νερού μία φορά στους 2 μηνες περιπου, γυρω στα 30 λιτρα.
φυσικά δεν πιανεται στις αλλαγες νερου όταν απλα προσθετουμε!
γενικότερα είμαι της άποψης ότι ένα χόμπι όπως τα ενυδρεία στην προκειμένη περίπτωση, δεν πρεπει να σε κρατάει δέσμοιο, με άνχος για αλλαγές νερου κάθε εβδομάδα κ.α. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ! Θα ήταν το καλύτερο! Αλλα το ενυδρείο μου έχει παρει τον δικο του δρόμο, και δεν εχει τουμπες.
Μπορω να λειψω τρεις εβδομάδες και να το βρω όπως το αφησα και αυτο με ευχαριστει ιδιαίτερα .
Το νιτρέιτ ξερω ότι πρεπει να κατέβει και αυτο θα το επιτύχω με καλες αλλαγες νερου αλλα ειναι κάτι που δεν μπορω να κάνω καθε τρεις και λιγο...
__________________
http://www.classykennels.gr
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,43588 seconds with 11 queries