Θέμα: Kribensis??
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 17-10-16, 19:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παντα θα εχεις προβληματα...ειναι κ@@@ψαρα
Ειχα πριν 4-5 χρονια...


Λιγα απο αυτα που εμαθα με δαυτα.
Δεν εχουν θεμα απο παραμετρους νερου , τραβανε ανετα και σε ελαφρως σκληρο νερο(μην σου πω και σε νταμαρι)
Θελουν φυτεμενο ενυδρειο στο φουλ.
Αν μπουν συγκατοικοι θα πρεπει να ειναι σβελτοι ,ιδανικοι τα zebra danio που παιζουν και ρολο dither fish.
Καρυδα αν δεν υπαρχει μπορεις να φτιαξεις μια σπηλια με πετρες πχ. , θελουν κλειστο χωρο για να γεννησουν.


Τωρα στα δικα μου , τα ειχα σε 70 χ 30 χ 30 , δυο ψαρια μονα τους.
Οοοοολη μερα ο αρσενικος κυνηγουσε την θυληκια για ζευγαρωμα και αυτη κρυβοταν (πολυ ωραιο θεαμα)
Ωσπου οταν τελικα ζευγαρωναν ,ησυχαζε αυτος (μαζι κι εγω)
Μετα απο λιγες μερες αρχιζαν να ξεμιτιζουν τα μικρα απ την φωλια και τα εβγαζαν βολτα στον κηπο (απ τα καλυτερα θεαματα που μπορεις να δεις).

Υστερα μεγαλωναν εφταναν 2-3 -4 μηνων κι αρχιζαν τους τσαμπουκαδες οι αρσενικοι ...ηταν η ωρα να φυγει ολη η γεννα.

Ξανα κυνηγια ο αρσενικος την θηλυκια , ωσπου ζευγαρωναν και ξανα μανα απ την αρχη το ιδιο σκνηνικο


Ο λογος που τα εδωσα στο τελος , ηταν πως σε μια γεννα κι ενω ο γοννος ηταν 1 μηνων περιπου , ο αρσενικος ηθελε παλι ζευγαρωμα

Ετσι μεσα στην μανια της τεστοστερονης , αρχισε να κυνηγαει και να χτυπαει τα μικρα , τα εβαζε στο στομα ,τα μασουλουσε και καποια τα εφτυνε νεκρα.

Ηταν η καφριλα που ξεχυλισε το ποτηρι....

Αυτα απο απο μενα, τωρα αν θες και καμια φωτο απ την βολτα , να ψαξω μηπως εχω καμια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries