Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 30-01-14, 23:17
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.....
Είναι πιο δύσκολο να αναπτυχθούν τα emersed πάνω σε πέτρες απ ότι σε ξύλο?
AQUA PURA κατά πόσο είναι εφικτό να κρατήσεις κάτι τέτοιο για πολύ καιρό και επίσης με την cuba πόσα watt ανά λίτρο πιστεύεις θα ήταν αρκετά για emersed μορφή....
Σκέφτομαι κάτι παρόμοιο αλλά για εσωτερικό χώρο και θέλω να μου δώσεις τα φώτα σου.......για να δω αν θα το προχωρήσω..
Σε μια καλλιέργεια εσωτερικού χωρου που είχα κάνει με ΗC δεν χρειαζόταν ιδιαίτερο φωτισμό δλδ να κανουμε υπολογισμό watt ανα λιτρο αφου δεν θα βάλεις νερό αργότερα. Υπολογισε οτι σε 30 λιτρα γυαλα είχα βάλει μία λάμπα sylvania grolux 15w με ανακλαστηρα. Για μένα ξεκίνα με μία λάμπα δες την ανάπτυξη και μετά βαζεις κ αλλη...Βλέποντας τα αποτελέσματα απο την μέθοδο dry start δεν θα εχεις κάποιο πρόβλημα το μόνο που φοβάμαι είναι οτι με μεγαλύτερο φωτισμό θα έχεις και ανοδο θερμοκρασίας και εξάτμιση που μπορεί να επηρεάσει τα φυτά οταν αναπτυχθουν. Το χρονικό διάστημα που θα κρατήσεις την καλλιεργεια εξαρταται απο την ταχύτητα ανάπτυξης της καλλιέργειας αν πιάσει όλο το μήκος θα αρχίσει να αναπτυσεται σε ύψος... είναι και λίγο αισθητικό το αποτέλεσμα γιατι αν ψηλωσει αρκετά χάνει την ομορφιά του. Η συγκεκριμένη καλλιεργεια είχε κρατήσει 1μιση με 2 μήνες μετα άρχισαν να χαλάνε τα κατω φυλλαρακια αφου δεν έφτανε το φώς. Όσων αφορά την ανάπτυξη του φυτού σε ξύλο η πετρες θα σου πρωτεινα το χώμα το οποίο έχει πολλά θρεπτικά σε αντίθεση με τα άλλα δυο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01524 seconds with 11 queries