Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 08-04-15, 19:44
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Σκέψεις για F.O

Καλησπέρα σε όλους,έχω βάλει σαν στόχο την περίοδο των Χριστουγέννων να μπορέσω να μετατρέψω το Αφρικάνικο μου σε θαλασσινό F.O...Η επιλογή του F.O είναι καθαρά οικονομικός αν και βλέποντας πολλούς από εδώ κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στην πορεία στην προσθήκη των πανέμορφων κοραλλιών
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι DIY 265lt με διαστάσεις 1,10 Χ 0,45 Χ 0,55(καθαρό ύψος).Το περιθώριο των Χριστουγέννων το δίνω μήπως και καταφέρω να μαζέψω τα χρήματα και αγοράσω τον εξοπλισμό που απαιτείται...
Κι εδώ είναι που σας χρειάζομαι,τι εξοπλισμό θα χρειαστώ;
Θα σας πω τις σκέψεις μου και είμαι όλος μάτια να σας διαβάσω
Λογικά θα χρειαστώ 25kg βράχου,επειδή τον νεκρό τον βράχο τον βρίσκω στα 10€ θεωρώ εξωφρενικό το ποσό των 250€ για ΒΡΑΧΟ,έτσι λέω να επιχειρήσω την DIY λύση (με αραγωνίτη-τσιμέντο τ. PORTLAND και χοντρό αλάτι) είτε ολόκληρης της ποσότητας είτε ένα μέρος αυτής...
Τώρα για skimmer-wavemaker-φωτισμό* και ότι άλλο χρειαστώ είμαι έτοιμος να σας ακούσω.

*Δυο προτάσεις για κάθε τι αν είναι εφικτό : η 1η με την προοπτική F.O και η 2η αν προσθέσω κοράλλια...
Αυτά,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό Πάσχα σε όλους!!!
-------------------------
Να προσθέσω ότι θα φτιαχτεί εσωτερικό sump για αντιφώσφορο και άνθρακα ίσως και για skimmer αν βάλω ένα εσωτερικό,ανάλογα τι θα προτείνετε κι εσείς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη st@vros : 08-04-15 στις 19:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries