Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 12-01-16, 09:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Λοιπόν το ενυδρείο πάει μια χαρά πιστεύω!!
Έχουμε ένα θεματάκι με νιτρικά, φτάνουν 10-20... δεν γίνονται και οι αλλαγές νερού στην ώρα τους... και έχουμε γεμίσει λίγες πράσινες άλγες, αλλά είναι ωραίες και δεν μας πολυνοιάζουν... Το ATS, κάνει δουλειά, αλλά τα ψαράκια, ειδικά ο μαυρογοβιός τρώνε τον πωπό τους... 1-2 κυβάκια mysis, artemia, bloodworms καθημερινά... οπότε με 10x12cm επιφάνεια, μονής όψης, πόσα νιτρικά να καταναλώσει...
Έχω 2 διαμερίσματα στο φίλτρο ελευθερα, οπότε ή θα ρισκάρω με caulerpa racemosa στο ένα από αυτά που έχει πολύ μικρή ροή νερού, ή θα πάω σε βότκα...
Τα ψαράκια έχουν παραμείνει, έχουν μεγαλώσει αρκετά, ο γοβιός έχει διπλασσιαστεί από το καλοκαίρι...
Προσθέσαμε λίγα φύκια που ξέβρασε η θάλασσα, που είχαν καλές ρίζες.. Έβαλα πιο μπροστά τον κυκλοφορητή να μην τα βαράει και μου γεμίζουν άλγες... Επίσης δύο κόκκινα διαφορετικά φυτά που μοιάζουν με callophycus serratus, ceramium rubrum, bonnemaisonia hamifera... και δύο μικρές codium bursa, οι οποίες επίσης είχαν ξεβραστεί... Πρόσεξα να μην είναι ξεραμένες και παραμορφωμένες αλλά στρογγυλές και ζουμερές Ελπίζω να τα καταφέρουν... Και να ρουφήξουν και κανα νιτρικοφωσφορικό Τις στρίμωξα ελαφρά ανάμεσα στους βράχους μιας και επιπλέουν και τις λυπόμουν να τις κολήσω με κόλα!! Δεν ξέρω αν μπορούν να ξαναπιαστούν, θα δούμε...
Το κοράλι πάει μια χαρά, όποτε ταΐζουμε τα ψαράκια, μετά από 10άλεπτο ανοίγουν όλα.. Mysis, artemia, bloodworms τα τρώνε όπως είναι, κομματάκια μικρά γαριδούλας και σουπιάς στον τρίφτη, επίσης...
Ο αστερίας, δεν ξέρω τι τρώει, πάντως τον βλέπω ενεργητικό συνεχώς και ίδιο σε μέγεθος όπως μου τον έφεραν... Δυστυχώς προσπάθειες μς μύδι και πεταλίδες απο την θάλασσα, με μεγάλη υπομονή... δεν έγιναν φαγητάκι... Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ του προσφέρω κάτι που μπορέι να βρει στην θάλασσα και να του αρέσει, αλλά γνωστός μου που έχει χρόνια αστερίες στο ενυδρείο του (βέβαια είναι 400-500 λίτρα) μου είπε οτι σίγουρα βρίσκουν τροφή καθώς μεγαλώνουν, χωρίς να δέχονται τροφή και από τον ίδιο... Τι να πω...
Αυτά!!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8572.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  95,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8573.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  122,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8577.jpg
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  135,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8578.jpg
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  81,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8581.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  116,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8582.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  129,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8583.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  117,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8585.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  154,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8586.jpg
Εμφανίσεις:  380
Μέγεθος:  111,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_8587.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  46,0 KB

BORKED

Βλέπω ενυδρεία με διάφορα είδη θαλασσινών μεσογειακών και τροπικών φυτών/αλγών, με ωραία χρώματα, που διατηρούν επιτυχώς και θέλω να προσπαθήσω κι εγώ... Το μόνο που προτείνουν σθεναρά είναι να μην βρίσκονται σε συνεχόμενη ροή γιατί θα γεμίσουν άλγες.. πράγμα που έχω διαπιστώσει και στο δικό μου όπου διατηρώ φύκια 2 χρόνια τώρα... Όπου είναι σε περιοχή με μεγάλη ροή, γεμίζουν καφέ άλγη τα φύλα και μοιραία σαπίζουν... Τα υπόλοιπα που είναι δίπλα από τους wavemakers πάνε μια χαρά και αναπτύσσονται... Το ίδιο πάθαινε και η caulerpa racemosa και taxifolia, σε περιοχή πάνω σε βράχο μπροστά από τα wavemaker... Μόνο η chrysymenia wrightii δεν κόλλαγε καφέ άλγη, ίσως επειδή μεγάλωνε γρήγορα (κλάδευα συνεχώς!!) Είδωμεν...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01960 seconds with 12 queries