Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-03-15, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον japetus, αν και σε τόσα λίτρα λίγο υπερβολικά τα βλέπω όλα αυτά!! Στο λέω εγώ που σε 20άλιτρο είχα φτιάξει sump το οποίο είχε και ATS Συχνές αλλαγές και θα είσαι οκ!!
Αν έχεις καλό και αρκετό βράχο, καθώς και αρκετή ροή, δεν χρειάζεσαι φίλτρο με siporax!! Φαντάσου την επιφάνεια του siporax στο φίλτρο, στην οποία υπάρχει συνεχόμενη ροή νερού και την επιφάνεια του βράχου, στην οποία υπάρχει πάλι συνεχόμενη ροή νερού από ένα κυκλοφορητή που θα έχεις μέσα... είναι το ίδιο πράγμα πρακτικά... ίδια δουλειά στην φιλοξενία και ταϊσματάκι των πολύτιμων βακτηρίων μας...
Εγώ τάιζα αρκετά και έκανα αλλαγή 5 λίτρα την βδομάδα και τα νιτρικά μου ήταν χαμηλά... Από turf άλγη που σχηματίστηκε εσωτερικά στα σωληνάκια ενός φίλτρου που είχα, τα οποία φώτιζαν τα φώτα, έπεφτα συνεχώς κάτω από 5, και ένα μήνα να είχα καθυστερήσει να κάνω αλλαγή...
Αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να κάνεις το φίλτρο σου, ATS, κάνε το χωρίς να πολυβασανιστείς με ροή, watt φωτισμού κλπ... Θα σου εμφανιστεί η άλγη και θα κάνει και δουλειά..
Επίσης βάλε και ενεργό άνθρακα, θα δεις με την πάροδο του χρόνου, που το ενυδρείο σου θα ωριμάσει, οτι θα βοηθάει να παραμένει το νερό σου καθαρό και το ενυδρείο σου θα φαίνεται φωτεινό σαν την πρώτη μέρα... Αν δεν βάζεις άνθρακα και κοιτάξεις το νερό που αδειάζεις στην αλλαγή, σε ένα λευκό κουβά, θα διαπιστώσεις ότι το χρώμα του θα είναι από ελάχιστα έως αρκετά κιτρινωπό, το οποίο σου μειώνει και την φωτεινότητα του ενυδρείου σου, όσο καλές μετρήσεις και να έχεις... Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές όταν δεν έβαζα άνθρακα, να μειώνεται η φωτεινότητα του φωτιστικού και όταν έκανα αλλαγή ξαφνικά να αυξάνεται η φωτεινότητα... Μετά από μία μέρα πάλι τα ίδια... μέχρι που έβαλα ενεργό άνθρακα...
Βάλε ένα κυκλοφορητή 250-300l/h μέσα στο ενυδρείο σου (δεν έχω βρει τόσο μικρά wave makers αντίστοιχα), με κατεύθυνση ελαφρά προς τα πάνω που να σου δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια του νερου και θα είσαι εντάξεια πό θέμα οξυγόνωσης...
Τι εννοείς πόσο αντέχουν οι ανεμώνες έξω από το νερό??? Μήπως κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού, όπου υπάρχει πτώση της στάθμης του νερού??? Αν ναι, δεν έχεις πρόβλημα για λίγο χρονικό διάστημα μερικών λεπτών... πρτίμησε όμως να κάνεις αλλαγή νερού όταν η ντομάτα είναι κλειστή και όχι ανοιχτή...
Αν θες ρίξε και μια ματιά στο ενυδρειάκι μου, με το οποίο ξεκίνησα το χόμπυ και κάνει χαρούμενη πλέον την ανηψιά μου... έχει και μία ντομάτα μέσα που προτιμάς...
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01656 seconds with 11 queries