Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-01-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ji_li Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel Monolux 60, διαστάσεων 60x30x30 (ΜxYxΠ) ττο οποίο είναι 54 λίτρα μικτά.Εδώ και 4 χρόναι είναι γλυκού νερού και θέλω να το μετατρέψω σε μεσογειάκο. Αν και είναι μικρό είναι το μόνο διαθέσιμο. Μια χαρά είναι....Θα φτιάξεις ένα mini-med..μούρλια.
Μετά από ανάγνωση όλων πραγματικά των θεματικών ενοτήτων του μεσογειακού ενυδρείου, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Όσον αφορά την άμμο, γνωρίζει κανείς παραλία κοντά στην Κόρινθο(ίσως στη λιμνη Βουλιαγμένη) που είναι ασβεστολιθική ή υπάρχουν; Αν και ήμουν Κόρινθο πριν..... δεν μπορώ να θυμηθώ καμιά άλλη εκτός από τα "Καλάμια". Θα διαλέξεις παραλία καθαρή, χωρίς πολλούς επισκέπτες και μακριά από κατοικημένη περιοχή. Αν δεν καταφέρω να βρω από τη θάλασσα, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσει; Αλλιώς μπορώ να βάλω και γυαλί επιπλέον στον πατο του ενυδρείου για να αποφύγω τη διάβρωση της σιλικόνης; Έχει καταντήσει ένας από τους πλέον διάσημους ενυδρειακούς μύθους....Βάλε θαλασσινή άμμο και άσε τους αραγωνίτες....
2)περίπου πόσα κιλά ,το μεγιστο, ζωντανό βραχο θα χρειαστώ(ισχύει το 60% του ενυδρείου; Εξαρτάται από την διαμορφωση που θέλεις να κάνεις. Το πολύ 10 κιλά πιστεύω.....
3)Δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγές νερού από τη θάλασσα. Μια βολτούλα 1 φορά το μήνα με 2 μπετονάκια στο αυτοκίνητο και 1 κουβαδάκι και θα συνδυάζεις φύση, βόλτα και χόμπι. Εάν δεν έχεις αυτοκίνητο...βρές φίλο με αυτό.... Η απουσία του σκίμερ θα περιορίσει τη δυνατότητα ιχθυοφόρτισης (με τη χρήση εξωτερικού χημικομηχανικού φίλτρου πάντα); Αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο; Το μοντέλο που σου πρότεινε παραπάνω ο συνχομπίστας είναι μια χαρά...
4)Αν χρησιμοποιήσω σκίμερ,είναι υπερβολή το φίλτρο; Αξίζει τον κόπο; Αν όχι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
Άσε τα φίλτρα...είσαι στο θαλασσινό πια. Εκτός και θες αργότερα για αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν νομίζω όμως....και ιδιαίτερα τώρα στην αρχή...
Μπορείτε να μου προτείνετε κυκλοφοριτές; Μαζί με τοφίλτρο (αν χρησιμοποιηθεί) πρεπει να είναι 20 φορές τα καθαρά λίτρανά ώρα(δηλαδή 1000 L/h);
Διάλεξε κανένα κινέζο που είναι και φθηνοί. Οι Κοράλια είναι μια καλή λύση για τα χρήματά τους....
5)Από ανεμιστηράκια διαμέτρου 4cm υπάρχει τίποτα;Είναι τα μόνα που χωράνε σε τρύπες που θα ανοίξω στο καπάκι του.
Εάν το σπίτι σου είναι δροσερό το καλοκαίρι, πιθανόν να μην χρειαστείς .....Ιδιαίτερα με αίρ κοντίσιον....
Πίστεύω ότι για το μεσογεικό και τις ανεμώνες ή κοράλια μια λάμπα Τ8 με ανακλαστήρα είναι αρκετή.
Μια χαρά.....διάλεξε και καμιά 15.000 Κέλβιν για να μπλεδίζει λίγο και να αποφύγεις τις πολλές άλγες. Δίνει και ένα ιδιαίτερο χρώμα στο φως...

Συγγνώμη για το πλήθος ερωτήσεων κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.
Ότι άλλο θες ευχαρίστως να βοηθήσουμε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries