Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #127  
Παλιά 06-08-11, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. A καταλαβα. Πως θα μπορουσα ομως να κανω συμπληρωση του εξατμιζομενου νερου? Μονο με Α/Ο θα γινοταν σωστα?
Θα κανω και μια αλλαγη νερου 40-50% την προηγουμενη μερα απο αυτη που φευγω.

2. Η θερμοκρασια ανεβαινει απο τις 12:00 - 13:00 το μεσημερακι και μετα μεχρι τους 27 συνηθως, σπανια παραπανω. Θα τους βαλω απο τοτε να αναβουν ενα 40λεπτο την ωρα και βλεπω πως θα παει. Ναι εχω χρονοδιακοπτη τετοιο και στο φως, ηλεκτρονικο με 10 προγραμματα. Τετοιο θα βαλω και στα ανεμιστηρακια.
Η θερμοκρασια δεν μου εχει μεγαλα σκαπανεβασματα. Θελω να ειμαι 25,5 - 26,5 και οταν βλεπω 27 ή 27,5 ανηγω ανεμιστηρα να παει παλι 26,5 - 25,5 βαθμους. Αρα 1-2 βαθμους εχει σκαμπανεβασμα η θερμοκρασια.
1. Με ΑΟ ειναι η καλυτερη μεθοδος.
Να σου πω την αληθεια, η εξατμιση ηταν ο λογος που πηρα την πρωτη μου ΑΟ.
Μεχρι τοτε εκανα αναπληρωση με απιονισμενο απο σουπερμαρκετ αλλα εκτος οτι ηταν στο συνολο πιο ακριβη μεθοδος (εκανα αποσβεση της ΑΟ σε 3 μηνες), ηταν και αμφιβολη αφου ακομα και τελειο να ειναι το νερο κατα την συσκευασια του, δεν ξερω σε τι συνθηκες αποθηκευουν και το μεταφερουν. Εχω δει παλετες με απιονισμενο να μενει ωρες στον ηλιο εξω απο καταστηματα.
Φυσικα κερδισα και το γεγονος οτι μπορεσα να μαλακωσω το νερο για τα ψαρια μου, κανωντας μιξη με της βρυσης.
Οι συχνες ή/και αλλαγες κανουν ενα ειδος reset στις σκληροτητες αλλα θελουν μεγαλη προσοχη και σωστη προετοιμασια, για να μη προκαλεσουν με τις αποτομες μεταβολες, καποιου ειδος σοκ (θερμικο, πεχα κλπ)


2. Πολυ το βλεπω το 40λεπτο καθε ωρα, δεν εχει τοση ζεστη οπως λες.
Δεν θα σε φτασουν και τα προγραμματα.
Ξεκινα με 1 ωρα ανα τριωρο, με ρυθμιση μικροτερη για το βραδι πχ μισαωρο καθε 3 ωρες.
Φυσικα παιζει ρολο και η δυναμη των ανεμιστηρων σου. Δεν ξερω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01947 seconds with 11 queries