Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 14-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, ολα τα ψαρακια μαλακου νερου δεν εχουν θεση σε αυτο το ενυδρειο, ομως εσυ λες πως χανεις ζωοτοκα κι οχι τα αλλα.

Αν εξαιρεσω την ψαροσυνθεση τα υπολοιπα δειχνουν πως εχεις φτιαξει ενα πολυ προσεγμενο ενυδρειο και με τα λιτρα του, και με το σωστο φιλτρο και με τις σωστες θερμοκρασιες (για τα ζωοτοκα) και με ολα του, (διεκρινα καποια ψιλολαθακια, πχ το βρασιμο του mopani, αλλα ανευ σημασιας) κι ομως κατι δεν παει καλα.
Θελω να δωσεις μερικες επι πλεον πληροφοριες:

1 περιγραφη υλικων φιλτρου, και αν ειναι δυνατο και τη σειρα τους
2 τροπο προετοιμασιας νερου, και τι προσθετα βαζεις -αν βαζεις κατι-
3 περιγραφη της γεννηστρας (εχω το λογο μου που το ρωταω) οσο πληρεστερη γινεται
4 τι ρουτινες καθαρισμου ακολουθεις στο φιλτρο σου (αν ακολουθεις φυσικα)
5 χρησιμοποιεις καθολου αλατι, η εχεις χρησιμοποιησει?
Ναι το παράδοξο είναι ότι χάνω ζωοτόκα και όχι κάτι άλλο. Οι πλεκόστομοι είχαν γίνει γαϊδούρα μέχρι που φρόντισα για την εξόντωσή τους, καθώς και τα κόρυ είχαν κάνει αυγά πάνω στα ξύλα. Τα ξύλα τα έπλυνα με καυτό νερό από το ηλιόθερμο, τόσο καυτό που να μην μπορείς να το ακουμπήσεις για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως γιατί τα πήρα από ένα "τελειωμένο" μαγαζί στην Πάτρα και πρέπει να ήταν εκεί 50 χρόνια μέσα στη σκόνη και στη βρώμα. από κ πάνω τους υπήρχαν κλουβιά με πουλιά και θεώρησα σωστό να τα κάψω όσο μπορούσα. Τες πα.
1) περιγραφή υλικών φίλτρου.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το συγκεκριμένο φίλτρο, έχει μηχανική φίλρανση ένα δικό του κόλπο που μοιάζει με τα φίλτρα αέρα που χρησιμοποιούν τ' αγωνιστικά αυτοκίνητα και δεν μπορείς να το αλλάξεις, επίσης από τον κατασκευαστή απαγορεύεται να δουλεύει το φίλτρο χωρίς αυτή τη μηχανική φίλτρανση. Αυτό κάθε 5-7 μέρες βγαίνει από το κάνιστρο και ξε-πλένεται με νερό βρύσης και καθαρίζεται με μια ειδική βούρτσα που έχει η συσκευασία του φίλτρου.
Στα βιολογικά υλικά τώρα υπάρχουν 2 κάνιστρα που παίρνουν αυτό το υλικό που μοιάζει με χοντρό κοφτό μακαροτσίνι. Το βιολογικό υλικό υπήρχε μέσα στη συσκευασία. Χρησιμοποίησα μόνο το μισό και γέμισα το ένα κάνιστρο και στο άλλο έβαλα τις αντίστοιχες μπίλιες (της εχάιμ νομίζω) ήταν η πρόταση του πωλητή για περισσότερη βιολογία είπε αλλά στην ουσία το έκανε για να βγάλει κανένα φράγκο παραπάνω γιατί από το φίλτρο δεν έβγαλε μία.
2) Προετοιμασία νερού
Στις αρχές έβαζα το νερό κατ΄ευθείαν από τη βρύση στο ενυδρείο (πάντα με πολύ μικρή ροή) και προσέθετα seachem Prime για όλα τα λίτρα του ενυδρείου + 1-2 ml παραπάνω μιας και καλό κάνει και όχι κακό. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω βαρελάκι στο οποίο μαζεύω το νερό από βραδύς, βάζω αεραντλία στο φούλ και prime και την επόμενη μέρα κάνω την αλλαγή πάλι με αργούς ρυθμούς.
3) Γεννήστρα
Μικρό ενυδρείο 14L με νερό ίδιων χαρ/κων με το κυρίως ενυδρείο, δικό του φωτισμό, χαλίκι ίδιο με του μεγάλου και φίλτρο εχάιμ με ρυθμιζόμενη ροή το οποίο είχε μόνο σφουγγάρι για μηχανική φίλτρανση και ανάπτυξη βιολογίας (πρόσθεσα μόνος μου ένα πουγκί με βιολογικό υλικό ίδιο με αυτό που έβαλα στο μεγάλο φίλτρο - μπίλιες) σαν πρόσθετη βοήθεια στη ανάπτυξη αποικιών βακτηριδίων.
4) Ρουτίνες καθαρισμού φίλτρου.
Δεν υπάρχουν - απαιτούνται ιδιαίτερες ρουτίνες για τον καθαρισμό του φίλτρου. Έχει ένδειξη ροής και όταν αυτή είναι μειωμένη αλλάζω το προφίλτρο που περιέγραψα πιό πάνω με ένα καθαρό, κάθε περίπου 4 μήνες βγάζω τους σωλήνες και τους καθαρίζω μηχανικά (χωρίς χρήση χημικών) και τους πλένω με νερό βρύσης. Επίσης η εργασία αυτή γίνεται μαζί με την προγραμματισμένη αλλαγή νερού οπότε συλλέγω μια λεκάνη με νερό που βγάζω από το ενυδρείο και μέσα σε αυτή ξεπλένω τα κάνιστρα του φίλτρου για να φύγει η μάκα που τυχών έχουν πιάσει. Την επόμενη μέρα πάντα μετράω αμμωνία και νιτρώδη για να βεβαιωθώ ότι δεν έκανα ζημιά στη βιολογία κατά τον καθαρισμό.
5) Αλάτι χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ όταν δω ότι κάποιο ψάρι δεν πάει καλά, αλλά και όταν έχω πολύ μειωμένη ηλ. αγωγιμότητα (κάτω από 600). Παλιότερα έπαιρνα της API τώρα έχω βρει ένα τυροκομικό σε S/M κατά πολύ φτηνότερο και χωρίς πρόσθετα ροής.
6) Ναι. Οι μετρήσεις που έβαλα έγιναν την ώρα που έγραφα το ποστ για να είναι όσο το δυνατόν πιο "φρέσκιες". Θέλεις να επαναλάβω τη μέτρηση???


Υ.Γ.
Στο νερό ρίχνω φλούρις εξέλ και βάζω καμία ταμπλέτα λιπάσματος της σέρα αραιά και που στις ρίζες των φυτών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fluval g3.jpg
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  43,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02573 seconds with 12 queries