Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-08-12, 17:46
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Η πρώτη μου προσπάθεια, 240 L κοινωνικό φυτεμένο

Από καιρό ήθελα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου περισσότερο για να με βοηθήσετε διότι, ακόμα και μετά 1 χρόνο από την αγορά του συνεχίζω να χάνω ψάρια με ρυθμό 1 κάθε 10-15 ημέρες. Ξεκίνησα τελείως "αγράμματος", αλλά με την βοήθειά σας έμαθα λίγα πράγματα.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή (θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο ακριβής και κατατοπιστικός για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε).

Πέρσι λοιπόν τέλος 7ου αγοράστηκε το ενυδρείο μου (Ferplast Dubai 120 με το έπιπλό του) 240 λίτρα (καθαρά γύρω στα 200). Άμεσα αντικαταστάθηκε το εσωτερικό του φίλτρο με ένα εξωτερικό Fluval G3) και άρχισε η διαδικασία στρωσίματος με καθαρή αμμωνία. Μπήκαν περίπου 40 κιλά ψιλόκοκου χαλικιού (κοκομετρίας 1,5-2 χιλ) και στρώθηκε ομοιόμορφα όλος ο πάτος του ενυδρείου. Να συμπληρώσω ότι το χαλίκι δεν αγοράστηκε από μαγαζί με ενυδρειακά είδη αλλά από κατάστημα που κατασκευάζει πισίνες και σπα μετά από συμβουλή συνχομπίστα με μεγάλη εμπειρία και πολλά ενυδρεία. Πλύθηκε με καυτό νερό και μόνο όταν σταμάτησε να βγάζει βρωμιά και χώμα μπήκε στο ενυδρείο. Περίπου 1 μήνα μετά άρχισα να μετρώ Αμμωνία=0 Νιτρώδη=0 και Νιτρικά από 10 και πάνω. Είχα προμηθευτεί υγρά τεστ της API αλλά μόνο για Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά, γιατί κατά την γνώμη των συνφορουμιστών και συνχομπιστών η περιοχή της Πάτρας που μένω έχει Ph 7,5 και άνω το σωστό δλδ για ζωοτόκα που ήθελα να φιλοξενήσω. Έτσι λοιπόν μπήκαν τα 6 πρώτα γκαπάκια και λίγο μετά άλλοι 6 ξιφοφόροι (ευγενική χορηγία φίλου) μαζί με μερικά φυτά. Έπειτα από λίγο καιρό μπήκαν και 3 μεγάλα ξύλα Μοπάνι ή Bogwood (δεν θυμάμαι), αφού τους έγινε η κατάλληλη προεργασία (βράσιμο κλπ). Τα ψάρια έδειχναν δραστήρια και έκαναν βόλτες παντού μέσα στο ενυδρείο, περνούσαν κάτω από την καμάρα που κάνει το ένα ξύλο, έτρωγαν κανονικά. Σε λίγο καιρό ήρθαν τα πρώτα γεννητούρια αλλά ελάχιστα μικρά επέζησαν καθώς είναι γνωστό ότι ότι κινείται και χωράει στο στόμα των ενήλικων, τρώγεται. Έτσι αγοράστηκε κι ένα μικρότερο ενυδρείο 14 λίτρα με φίλτρο εχάιμ και φωτισμό, μπήκε κάτω από το μεγάλο και παίζει τον ρόλο γεννήστρας μιας και δεν μου άρεσε καθόλου το θέαμα του φαγώματος των μικρών. Περνάω πολλές ώρες μπροστά από το ενυδρείο και το καταευχαριστιέμαι οπότε όταν δω μικρό το πιάνω με μιαν απόχη και το μεταφέρω στο μικρό όπου μένει για περίπου 45 ημέρες και μετά πάλι πίσω στο μεγάλο.

Όλα καλά μέχρις εδώ (αν εξαιρέσουμε τον πολύ άσχημο χαρακτήρα ενός ξιφοφόρου, ο οποίος κυνηγούσε μανιωδώς οποιονδήποτε άλλον αρσενικό ξιφοφόρο σε σημείο που ανάγκασε 2 από αυτούς ν' αυτοκτονήσουν πηδώντας έξω από το ενυδρείο). Επίσης μπήκαν και μερικά φυτά τα οποία αναπτύσσονται κανονικά. Τα γκαπάκια έγιναν περίπου 15 και οι ξιφοφόροι 12. Υπήρχαν και 11 μηλοσαλίγκαρα τα οποία γέννησαν και αυτά και φτάσαμε αισίως τις 200 + ψυχές μέσα στο ενυδρείο. Το νερό βρώμιζε γρήγορα κι έτσι μετά από 1 μήνα περίπου δόθηκαν όλα τα σαλιγκάρια και κράτησα μόνο 3.
Στο διάστημα αυτό άρχισα να χάνω ψάρια με τον ρυθμό που σας είπα πιό πάνω. Ξαφνικά και χωρίς εμφανή λόγο, κάποιο από τα ψαράκια παρουσίαζε ατονία και ήταν γενικότερα ράθυμο, έπιανε μια γωνιά στο ενυδρείο χωρίς ιδιαίτερη ανατάραξη, σταματούσε να τρώει και μετά από 2 το πολύ 3 μέρες το έβρισκα νεκρό.
Σταδιακά μπήκαν 2 ανσίστρους sp3, 2 pleco, μερικά μόλυ κι ένα κοπαδάκι από 25 κορύντορας (πάντα, στερμπάι,πέπερ και αλμπινάκια).
Δεν έχασα ποτέ άλλο από ζωοτόκα, συνεχίζω να χάνω ψάρια με τους ίδιους ρυθμούς, ανεξαρτήτως φυλής ή φύλλου αλλά και αν είναι από τ' αγορασμένα ή από αυτά που μεγάλωσαν στο δικό μου ενυδρείο ή από αυτά που μου έδωσαν φίλοι.
Συμφορουμίστας μου είπε ότι τα ψάρια που αγοράζουμε είναι πολύ πιό ευαίσθητα και παρουσιάζουν μεγαλύτερη θνησιμότητα από αυτά που γεννιούνται και μεγαλώνουν στα ενυδρεία μας λόγω κακής ποιότητας νερού των πετσοπ αλλά και φαρμάκων που τα έχουν ποτίσει για να συνεχίζουν να ζουν σε άθλιες συνθήκες νερού που έχουν τα καταστήματα.
Να πω επίσης ότι κατά την εισαγωγή όλων των ψαριών έγινε σωστά η διαδικασία της προσαρμογής.
Σας δίνω και τις μετρήσεις του νερού του ενυδρείου μήπως και βγάλουμε άκρη.
Σημερινές μετρήσεις
AMMONIA NH3/NH4=0
NITRITE=0
NITRATE= 10 (έως 30 όπου και γίνεται αλλαγή 1/3 του όγκου του νερού)
Ph>7.8
GH=22
KH=15
Θερμοκρασία= 23-26 ελεγχόμενη με κοντρόλερ
Ηλεκτρική Αγωγιμότητα από 750-1050
Φωτισμός 6 ώρες ημερησίως (Τ5 39W X 2)
Αλλαγή νερού κάθε 15-21 ημέρες από βαρέλι προετοιμασίας
Σκούπα βυθού 1 φορά το μήνα ή νωρίτερα αν κριθεί απαραίτητο
Υπάρχει επίσης η αεραντλία της schego (M2K3 Delux) η οποία δουλεύει κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού αλλά και κάθε απόγευμα για μία ώρα περίπου (τα κόρυ τρελαίνονται να παίζουν με τις φυσαλίδες)

Σόρυ για το μακροσκελές του νήματος αλλά ήθελα να περιγράψω τα πάντα μπας και βρούμε μιαν άκρη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Υ.Γ.
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API η θερμοκρασία και η ηλεκτρική αγωγιμότητα είναι ηλεκτρονικές μετρήσεις από το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02442 seconds with 11 queries