Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-03-11, 18:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
αληθεια διαβαζα τωρα παλια ποστ τσιμεντοκατασκευη δεν μπορω να την κανω μονος μου εε?
φιλικα παντα..
Άκουσε με. Από την στιγμή που θα αποφασίσεις να φτιάξεις εσύ ο ίδιος τη λίμνη σου με τσιμέντο, το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι απαιτείται πολύ μεγάλη προσπάθεια, εκτός του οικονομικού. Στο τέλος κάθε κομματιού όμως, θα νοιώθεις απέραντη χαρά που έφτασες αισίως ως εκείνο το σημείο. Σου το λέω με όλη τη σημμασία των λέξεων που γράφω.

Αν έχεις σκεφτεί όμως αρκετά το θέμα τέτοιας λίμνης, τότε θα σου έλεγα να δεις βήμα-βήμα την διαδικασία που ακολούθησα στη δική μου περίπτωση και στο τέλος να δεις ότι θα βάλεις κοι. Αν θέλεις μάλιστα να κάνεις και περισσότερη οικονομία, μπορείς να την φτιάξεις με τσιμεντόλιθου. Προϋπόθεση πάντα όμως είναι να μην υπάρχουν πολύ κοντά δέντρα με ισχυρό ρίζωμα.

Πώς να σου το πω διαφορετικά? Τις δεξαμένες άγριας ζωής τις κάνει κάποιος ο οποίος ενθουσιάζεται με τη σκέψη μιας ιδιωτικής λιμνούλας, αλλά δεν μπορεί να αφιερώσει κεφάλαιο γι΄αυτό τον σκοπό. Σε τίποτα όμως δεν μειονεκτεί το συγκεκριμένο σύστημα από τα άλλα είδη λιμνών, όσο και αν αυτά κοστίσουν. Για να μην παρεξηγούμαι έτσι?

Η τεχνητή λίμνη ή η δεξαμένη σήμερα έχει ακριβώς την ίδια προσέγγιση με τα ενυδρεία που έχουμε. Πάμπολλες δηλαδή επιλογές ειδών και βιότοπων. Στα ενυδρεία έχουμε τα βιοτοπικά, το ίδιο μπορούμε (καιρού επιτρέποντος) να κάνουμε και στις δεξαμένες μας. Να δείτε ότι σε λίγα χρόνια αυτό που λέω θα έχει ευρύτερη αποδοχή και δεν θα παραμένουν όλοι οι χομπίστες στις δεξαμένες με χρυσόψαρα και nishikigoi. Ο τελευταίου τύπου εξοπλισμός έχει πια φτάσει μέχρι τα πετ σοπς και όλο και περισσότερους φίλους (στο εξωτερικό) βλέπουμε να κατασκευάζουν στον κήπο τους κλειστές δεξαμένες με θέρμανση κ.λ.π. Δεν αργεί λοιπόν να φτάσει και στις χώρες μας αυτός ο αέρας αν και πιστεύω ότι είμαστε ακόμα σε ένα πολύ αρχικό στάδιο σχεδιασμού, εκτέλεσης και νοοτροπίας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 11 queries