Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-03-11, 13:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ραφαήλ, θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς, καθώς ετοιμάζεται ένα άρθρο σχετικά με τα συγκεκριμένα συστήματα που θέλεις. Μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς βιολογικό φίλτρο, αλλά αυτό γίνεται μόνο και εφόσον ακολουθούν κάποιες προδιαγραφές σχεδιασμού και εκτέλεσης. Σε αυτά τα συστήματα χρειάζεται βασικά μόνο ροή νερού, η οποία προέρχεται αποκλειστικά από την αντλία που θα έχουμε τοποθετήσει σε ένα σημείο όπου θα φυλτράρει όλο τον όγκο του νερού του συστήματος μας. Γλάστρες και λοιπές κούπες απαγορεύονται, γιατί λόγω κυρίως της μικρής κυκλοφορίας μπορούν να αποδεικτούν ζημιογώνοι παράγοντες για την υγεία του μίνι βιότοπου. Τα φυτά φυτεύονται σε χώρους τους οποίους έχουμε σκάψει και καλύψει κατά τα πρώτα στάδια της εργασίας μας (εκσκαφής). Οι λάκοι αυτοί πρέπει να έχουν βάθος λιγότερο των 5 εκατοστών, ώστε να γίνεται σωστός αερισμός.

Κάνε λίγη υπομονή και θα έρθουν εντός λίγων ημερών και σχεδιαγράμματα, αλλά και σημαντικοί παραμέτροι που πρέπει να ακολουθηθούν.

Α! Το σχεδιάγραμμα που έχεις επισυνάψει, προορίζεται βασικά για ψάρια και μάλιστα μεγάλα.

Μεταξύ μας, ο συγκεκριμένος μίνι βιότοπους που θέλεις να κατασκευάσεις είναι και ο αγαπημένος μου. Δεξαμενή άγριας ζωής (wild life pond).
και εγω απο εσενα το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα
περιμενω το θεμα που ετιμαζετε!!!
επισης μπορει κανεις να με βαλει ενα λινκ να δω τα υπερ και τα κατα αν θα το κανω με τσιμεντο ή με λαινερ..?και τι αντλια μπορω να χρησιμοποιησω ειναι ακριβεςς.?
θα βαλω φωτο σημερα αν προλαβω..
-------------------------
παιδια καμια βοηθεια..?
αμα βαλω χοντρο ναιλον θα γινει δουλεια..?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ραφαηλ10 : 28-03-11 στις 13:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries