Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 01-10-13, 22:49
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παρα πολυ καλη προσπαθεια! Την ημερα που το αναρτησες, μου χε περασει σαν σκεψη, γιατι να μην υπαρχει ενα ολοκληρωμενο θεμα για τα χρυσοψαρα... Και χαρηκα πολυ μολις το ειδα!

2-3 παρατηρησεις, απο καποιον αρχαριο:
Ισως θα ταν καλο να επισημανθει στο θεμα διατροφης, ποσο πρεπει να τρωνε, π.χ. αν ταιζουμε νιφαδες, ποσες πρεπει να δινουμε ημερησιως, ή αν δινουμε sticks (το εχω απορια, ποσα sticks να δινω στο καθε ψαρακι την ημερα....) ή αν ταιζουμε καποιο λαχανικο, ποσο μπορουμε να δωσουμε... Γιατι αλλου διαβαζουμε τοση τροφη, οση μπορουν να καταναλωσουν σε 5 λεπτα ή διαφορα τετοια, που δεν νομιζω οτι ειναι σωστα ομως

Θα διαφωνησω ως προς την ταχυτητα αναπτυξης τους... Ετσι οπως το γραψεις, αν υποθεσουμε οτι καποιος παει και παιρνει ενα ψαρακι 2-3 εκ, τοτε θα περιμενει σε 2 χρονια να χει φτασει τα 15-20 εκ... Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι κατι τετοιο... Ακομη δεν ξερω ποσο χρηστικα μπορει να αποδειχτουν τα record Guinness που αναφερονται, εγω προσωπικα δεν τα πολυπιστευω, αλλα ακομα και αληθεια να ειναι, καποιος που θα πρωτοδιαβασει θα αισιοδοξει ισως για κατι αναλογο και στα δικα του ψαρια που πιστευω ειναι...ουτοπια. Ακομη το προσδοκιμο επιβιωσης 15-20 ετη σε ενυδρειο, ειναι και αυτο καπως...δυσκολο, ισως να πρεπει να τονιστει οτι χρειαζονται οι ιδανικες συνθηκες.

Αυτα απο μενα, μου αρεσε πολυ ομως σαν κειμενο, εχω διαβασει κι αλλα παρομοια, αλλα αυτο δινει πιο ουσιωδης πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01416 seconds with 11 queries