Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 17-12-07, 21:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στους φίλους του κρύου νερού.
Εξαιτίας των υπέροχων φωτογραφιών πού έχω δει από τις λιμνούλες σας η αλήθεια είναι ότι έχω ξεσηκωθεί.
Έχω πάρα πολλές φυσικά απορίες που θα ήθελα να με βοηθήσετε να λυθούν μιας και εγώ ασχολούμαι με ενυδρεία γλυκού νερού. Θα παρακαλούσα για την κατανόηση σας
στις αφελέστατες ερωτήσεις μου, για πολλούς από εσάς:
Οι διαστάσεις 3 χ 2 με 1 μέτρο βάθος είναι καλές;
Αν γίνει κάτω από δέντρα χωρίς να υπάρχει ποτέ άμεσα επαφή με τον ήλιο είναι σωστό;
Πρέπει να υπάρχει φίλτρο και θερμοστάτης απαραίτητα;
Αλλαγές νερού κρίνονται απαραίτητες η απλά χρειάζεται να συμπληρώνεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Καλησπέρα και καλωσόρισες στον ομορφότερο κόσμο του υδρόφιλου. Ξεκινάω με την επισήμανση της φίλης lucy. Επικροτώ και επαυξάνω τα λεγόμενά της. Όσο μεγαλύτερη, τόσο το καλύτερο.

Αρχικά θα πρέπει να δεις μερικά βασικά θέματα, όπως αν έχεις ηλεκτρική εγκατάσταση κοντά, να μην βρίσκεται κάτω από φυλλοβόλα δέντρα, να αποφεύγεται αν είναι δυνατόν η δυνατή καλοκαιρινή ηλιοφάνεια του μεσημεριού.

Πρέπει επίσης να μας πεις πως είναι οι κληματολογικές συνθήκες στην περίοχή όπου προορίζεις την κατασκευή.

Πρέπει να υπάρχει φίλτρο και θερμοστάτης απαραίτητα;
Ναί, φίλτρο απαραίτητα, αφού πρόκειται για κλειστό κύκλωμα με στάσημο νερό. Πρέπει το νερό να φιλτράρεται, αλλά και να οξυγωνώνεται σε συνεχόμενη βάση. Πίστεψέ με, υπάρχουν κατασκευές φίλτρου που είναι υπέροχες πρακτικά και οπτικά. Θερμοστάτης, όχι δεν είναι καθόλου λειτουργικός και ούτε χρειάζεται για τέτοια ψάρια. Ο ίδιος ο κύκλος της ζωής τους απαιτεί αυτές τις διαφορετικότητες στις κλιματολογικές συνθήκες.

Αλλαγές νερού κρίνονται απαραίτητες η απλά χρειάζεται να συμπληρώνεις;
Αν και υπάρχουν λίγοι λιμνόφιλοι που κάνουν αλλαγή του νερού (ποτίζοντας τα δέντρα τους, προσθέτοντας καινούργιο νερό στη λίμνη) εντούτοις υπάρχουν και οι περισσότεροι που λένε το αντίθετο. Υπάρχουν στ' αλήθεια πάρα πολλά πράγματα που εμένα προσωπικά με κάνουν να δηλώσω ότι δεν πρέπει να χαραμίζουμε το νερό της λίμνης μας με αυτόν τον τρόπο για πολλούς και διάφορους λόγους που θα τους πούμε πολύ αργότερα. Όσο για τα νιτρικά, υπάρχουν πολλοί φυσικοί νιτρικοφάγοι που θα απορροφούν κάθε ίχνος τους. Όλη η υπόθεση για μια σωστή λίμνη, είναι η σωστή ισορροπία μεταξύ βιοφορτίου και φυτών στη λίμνη μας. Όταν καταφέρεις και ισορροπήσεις αυτόν τον πολύ σημαντικό τομέα, τότε το μόνο που θα κάνεις είναι να συμπληρώνεις νερό, να ταϊζεις τα ψαράκια σου και να κάνεις τις απαιτούμενες καθαριότητες (κλαδέματα, απομάκρινση ξεραμμένων φύλλων κ.α.)


Από εμένα καλή επιτυχία και να είσαι σίγουρος ότι εδώ υπάρχουν πολλοί φίλοι να στηριχθείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01845 seconds with 11 queries