Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 06-12-11, 00:21
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια,
ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ, αν και μπορω να πω οτι εχω περασει αρκετες ωρες διαβασματος αρθρων και συζητησεων. Εχω ενα ενυδρειο 60lt, που η κοπελα μου πιστευει οτι εκανε το "λαθος" να μου κανει δωρο, επειδη ολη μερα με αυτο ασχολουμαι!
Το θεμα ειναι οτι οπως σχεδον ολοι, ακουσα δυστυχως και εγω τον πετσοπα στην αρχη και απο τοτε το μονο που κανω ειναι να διαβαζω σε sites και forums, προσπαθωντας να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα πλεον σε οτι με απασχολει, μεσω πολλων αποψεων των εμπειροτερων, με σκοπο να καλυψω τα πολλα αρχικα λαθη που εχουν γινει. Τα λαθη θα τα δειτε παρακατω, χωρις πολλα σχολια...

Το ενυδρειο και ολο το σετ ειναι αυτο:
http:///www.acuarioaberiak.com/docum...beriak.com.pdf

και μια συντομη παρουσιαση....

Διαστάσεις:60χ30χ38
Όγκος: 50 λιτρα καθαρα περιπου
Κατηγορία: κοινωνικο
Φυτά: κερατοφυλλο, 2 ανουμπιες barteri nana εντος της εβδομαδας
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 veiltail αρσενικος μονομαχος (ο nazgul), 1 pleco, 2 corydoras aeneus, 1 αρσενικο guppy, 2 θυλικα guppy (ετοιμογεννα), 7 pristella maxillaris, 1 golden apple snail.
Διακοσμητικά υλικά: χαλικι λεπτο, πετρες μη ασβεστολιθικες, ενα πλαστικο καραβι, ενα πλαστικο φυτο.
Φόντο: σκουρο μπλε χαρτονι
Φωτισμός: Leds 4.2w
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα:universal mini biobox 2
Θερμοστάτης: 75w
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2: οχι
Παράμετροι:
pH: 7,8 - 8,0
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0,02
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Αλλαγές νερού: 20-30% ανα εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26


Συμπερασμα:: ξερω πλεον τα λαθη που εχουν γινει με την ιχθιοφορτιση, αλλα και με τις συνθηκες νερου και περιβαλλοντος που απαιτει το καθε ειδος. Συντομα ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση με προσθηκη δευτερου ενυδρειου.
Μεχρι τοτε, ομως, λιγο ή πολυ η ιχθιοφορτιση, λιγο το περισσοτερο ταϊσμα, εμφανιστηκε λιγη αμμωνια, που θελω να μηδενισω. Αυτο που αποφασισα να κανω, και το εκανα χθες κιολας, ειναι να προσθεσω κι αλλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο μου (sera siporax mini), για να ενισχυσω την προφανως μη επαρκη βιολογια μου.
Πλεον το φιλτρο μου περιεχει σε σειρα: υαλοβαμβακα, μπλε σφουγγαρι, aquaclay (αυτο που περιειχε το φιλτρο), sera siporax mini. Το θεμα, ομως, ειναι, οτι νομιζω οτι εχει μειωθει λιγο η ροη του φιλτρου μου. Εβαλα αρκετο siporax στο κουτακι του φιλτρου μου, οσο χωρουσε. Υπαρχει περιπτωση να μπουκωσει το φιλτρο ή κατι τετοιο? Επισης, πιστευετε εκανα καλα να προσθεσω και αλλο βιολογικο υλικο?


Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας (εγραψα πολλα, το ξερω)
καταρχας μπραβω που ψαχτηκες και ειδες τα λαθη σου και τα διορθωνεις.τωρα η σειρα τον υλικων του φιλτρο σου ειναι λαθος η σωστη σειρα ειναι το πρωτο που πρεπει να συνανταει το νερο στην εισοδο πρεπει να ειναι το σφουγγαρι το οποιο κραταει τα χοντρα 2 τον υαλοβαμβακα σου η σωστη ονομασια ειναι ενευδριακο βαμβακι ή filter wool και κραταει τα ποιο μικρα κομματια και τελος το σιποραξ που κραταει πλεον συστατικα του νερου σου.επισης οπως σου ειπανε καλο ειναι να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο να βρεις την υγεια σου αλλα επειδει ειναι ηδη φωρτωμενο το συστημα σου πιστευω οτι αμεσα χρειαζεσε ενα δευτερο εσωτρικο φιλτρο με σφουγγαρι και σιποραξ κατι φτηνο για υποβοηθησηυπομονη και καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries