Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-04-22, 12:57
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φωτιστικό καλά είναι στο 50%

Θα ελεγα να μη βάζεις οσμωση αρχικά, το υπόστρωμα θα σου ρίξει το PH και τη σκληρότητα.

Παρακολουθα pH και kh ώστε να εισαι σίγουρος για τα σωστά επίπεδα οξυγόνου βάσει του σχετικού πίνακα pH/kh/co2

Για μέτρηση pH θα δοκίμαζα και με υγρό τεστ
Δεν πηρα υγρο τεστ για πεχα αλλα θα παρω. Προς το παρων πηρα μονο νιτρικων , αμμωνιας και ανθρακικης σκληροτητας. Τα εμπιστευομαι τα πεν μιας κ τα χρησιμοποιω καιρο (σε τζακουζι/πισινες) κ τα τσεκαρω/καλιμπραρω συχνα. το ενα εχει κ καινουργιο ηλεκτροδιο, στο αλλο δεν αλλαζει αλλα το αλλαζω ολοκληρο ανα 2 χρονια μαξ (κ ειναι στον 1 χρονο τωρα).

Τον κοντρολερ δεν εμπιστευομαι κ ηθελα να τον εχω

Μου φαινεται κακο οτι δεν βρισκω τιποτα ονλινε γιαυτον κ οτιδηποτε βρηκα εδω στα τσεχικα δεν βοηθαει... δεν ανταποκρινεται οπως λεει το μανουαλ κατα την διαδικασια καλιμπραρισματος. Θα το βρω ομως .... ή θα τον αλλαξω. η θα τον διωξω κ ξεχναμε το θεμα κοντρολερ κ ολα καλα...
(ηρθε 'δωρο' με το σετ διοξειδιου).

Νερο απο την Α/Ο δεν χρησιμοποιησα ακομα, αλλα θα ηθελα να ριξω την γενικη σκληροτητα στο μισο μεχρι να στρωσει το φιλτρο...το οποιο φανταζομαι με 0.5λιτ υλικο δεν θα παρει κ πολυ αν δεν θεωρειται ηδη ετοιμο?

Δεν εκανα μετρησεις ακομα μιας κ ειναι νωρις φανταζομαι ..η εταιρια του υποστρωματος προτεινει 2 αλλαγες 50% την πρωτη εβδομαδα αν κ το νερο ξεθολωνει ηδη σημερα! (2η μερα). Θα κανω μετρησεις αυριο κ θα δω...

Το ενυδρειο τελικα γεμισε με 48λιτρα καθαρου νερου!


Το διοξειδιο το εχω ρυθμισει στην μια φυσαλιδα ανα δευτερολεπτο προς το παρων.



Σκεφτομαι για cpds , Borboras brigittae / merah κ μερικα otocinclus.... διαβαζοντας οτι τα τελευταια ειναι ευαισθητα στο διοξειδιο τα ξεχναω? βλεπω κ με τις γαριδες θεματα οχι κ τοσο ενθαρρυντικα κ ηθελα μερικες ...
Να ανοιξω θεμα στην κατηγορια των αρχαριων του γλυκου για τις συγκεκριμενες ερωτησεις ?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01588 seconds with 11 queries