Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 22-05-16, 07:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ηλία, για το πλήθος των ψαριών τώρα.
Κατα αρχή διαβάζεις εδώ για πληροφορίες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο θέλουμε θεωρητικά 80 λίτρα για κάθε ψάρι, με τα 180 λίτρα που έχεις , με το ζόρι βάζεις 3 ψάρια, και αυτά οι μετρήσεις θα σου δείξουν τη συχνότητα και τη ποσότητα των αλλαγών, με ελάχιστο 1 φορά την εβδομάδα και 30% τουλάχιστον, που για τα χρυσόψαρα θέλουμε σίγουρα παραπάνω, για αυτό θα είναι καλύτερα να δώσεις τα 2 ψάρια κάποια στιγμή. Ο καλύτερος τρόπος για να το καταλάβεις είναι οι μετρήσεις νιτρικών. Με τις μετρήσεις θα δεις το ρυθμό δημιουργίας νιτρικών, αφαιρώντας ψάρια , αφαιρείς ρύπους και μειώνεται ο ρυθμός δημιουργίας νιτρικών.
Για τα σκουλήκια που είδες να σιγουρευτούμε πως δεν είναι πλανάρια. Και δυστυχώς από όσο ξέρω δεν υπάρχουν πολλά ψάρια που τρώνε τα πλανάρια, και μάλλον τα χρυσόψαρα δεν τα τρώνε, γιατί αλλιώς δεν θα τα έβλεπες, δεν θα υπήρχαν αν τα έτρωγαν. Ισως μια θεραπεία με Πανακουρ θα ήταν καλύτερα. Προσέχεις όμως το τάισμα γιατί τα σκουλήκια εμφανίζονται από το πολύ φαί .
Εγω θα πρότεινα μια θεραπεία με πανακουρ , ένα πολύ καλό καθάρισμα με σκούπα βυθού και μετά το παρακολουθείς.
Αλλά να το ξαναπώ , φωτογραφεία από τα σκουλήκια ή αν μπορείς να δεις στο ιντερνετ αν είναι όντως πλανάρια, να είμαστε σίγουροι πριν κάνουμε οποιαδήποτε κίνηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries