Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 29-06-14, 14:26
Το avatar του χρήστη ScorpionGr
ScorpionGr Ο χρήστης ScorpionGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DIMITRAMAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Ξεκίνησες με απαιτητικά ψαράκια....εγώ έβαλα νέον και για ροδόστομους από του χρόνου και βλέπουμε. Προσωπική εμπειρία λοιπόν δεν έχω αλλά φίλος-χρόνια χομπίστας μου είχε πει ότι οι ροδόστομοι "στρεσάρονται αρκετά εύκολα" και ότι όταν του εμφάνισαν ick τους είχε στους 30 επί 10ημέρες χωρις καμμιά απώλεια. Από κει και πέρα όλα είναι σχετικά και κάποια λογικό να μην αντέξουν.
Εχοντας κάνει όμως θεραπεία για ick σε ραμιρέζι που είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια...ανεβάζοντας μόνο τη θερμοκρασία σταδιακά στους 30 επί 10ημέρες είχα επιτυχία ως προς το αρσενικό αλλά το θηλυκό αποχρωματίστηκε τελείως. Οταν η θεραπεία ολοκληρώθηκε και το ενυδρείο επέστρεψε στη φυσιολογική του θερμοκρασία, μετά από μία βδομάδα, μέσα σε 3 μέρες έχασα τη θηλυκιά από μήκυτα, είχε στρεσαριστεί τόσο από την άνοδο της θερμοκρασίας που έγινε επιρρεπής στους μύκητες .
Το αποτέλεσμα, κράτα τη θερμοκρασία σταθερή στους 30 για 10μέρες, μη τη διακόψεις για κανέναν λόγο αλλά παράλληλα να παρακολουθείς και το χρώμα των ψαριών σου και φρόντισε να έχεις καλή οξυγόνωση.
Aυτά μπορώ να σου πω με σιγουριά, για περισσότερα ο λόγος στους παλαιότερους.
Ολα καλά να πάνε.
-------------------------
Επίσης, το γεγονός ότι όλα τα ψάρια έχουν ιδανικές συνθήκες ως προς την ποιότητα νερού, αυτό δε σημαίνει ότι με το που τα φέρνουμε σπίτι πρέπει να τα βάζουμε κατευθείαν σε τέτοιες συνθήκες. Δηλ. ένα ψαράκι που ζει ιδανικά σε ένα ph πχ 6,5 αυτό δε σημαίνει ότι με το καλημέρα εμείς πρέπει να το βάλουμε στο 6,5 γιατί πολύ απλά το μαγαζί από όπου το πήραμε το Ph του νερού του δεν ήταν στο 6,5. Κινδυνεύει να πάθει οσμωτικό σοκ! Εχοντας κάνει τεστ σε 3-4 πετσοπ διαπίστωσα ότι το Ph τους είναι γύρω στο 7,2. Τα βάζω λοιπόν σε καραντίνα πρώτα με αυτό το Ph, τα αφήνω στην ησυχία τους για κανά 2 βδομάδες για να δω μη μου βγάλουν αρρώστιες, τα μεταφέρω μαζί με το νερό της καραντίνας στο καινούργιο ενυδρείο με πολύ καλή παράλληλη προσαρμογή και μετά μέρα με τη μέρα ρίχνω σιγά σιγά το Ph.
Συνεπώς μη τρελαίνεσαι ακόμη για το υψηλό Ph σου, μπορεί όμως να τα πήρες από πιο μικρό Ph και το δικό σου να ήταν μεγάλο...έχε το νου σου γενικά το Ph Θέλει προσοχή, όπως επίσης όλοι οι πετσοπάδες από άλλο ενυδρείο βγάζουν τα ψαράκια και από άλλο βάζουν νερό στη σακουλίτσα! Εγώ τους λέω να μου βάζουν νερό από το ενυδρείο που ήταν τα ψάρια για να κάνω τεστ και να δω σε τι συνθήκες ήτανε.
η θερμοκρασια απο τοτε που παρατηρησα το ικ την πηγα σταδιακα στους 30 και απο τοτε ειναι σταθερη εκει!! τα ψαρια απο εκει που τα πηρα ηταν σε συνθηκες κοντα στις δικιες μου νερο βρυσης δλδ εκανα και μετρηση πριν ξεκινησω την προσαρμογη!! θα το αφησω ετσι για 2-3 μερες ακομα και αν δεν γινει τπτ θα ξεκινησω αφωγη με φαρμακο!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries