Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #70  
Παλιά 04-11-12, 00:14
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή τροφες

1ο μου ποστ εδω κ αφου μαθαμε ολοι οτι το λουβι ειναι το μαυροματικο διαβασα με προσοχη τις τροφες κ εχω απλα να πω μονο τα εξης
οι τροφες του εμποριου εχουν πολλα να ζηλεψουν απο τις τροφες τις δικες σου που φτιαχνετε εδω. μιλαγα καποτε με ενα φιλο χομπιστα για δεκαετιες κ τον ειχα ρωτησει για τα υλικα. μου απαντησε πολυ απλα...
το ψαρι ειναι παμφαγο, οτι του δωσεις θα το φαει. ομως ειναι καλο να δινει τροφες που εχουν σχεση με τον κυκλο του βιοτοπου τους.
μου ειχε πει για αλεσμενο κοτοπουλο (βρασμενο πρωτα) κ μου ειχε πει επισης για τους χονδρους.οχι πετσες οχι εντοσθια. οσο για τα λαχανικα η φρουτα δεν ξερω... μπανανα σε τροφη ψαριου που ειναι απο Β.Αμερικη... βεβαια τα γατοψαρα τρελαινοντε για σοκολατα κ φραουλα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τους βαλω κ σοκολατα κιςς (οσοι την θυμουνται)
εγω προσωπικα κανω διαφορες αλλαγες και βαζω τα εξης υλικα

χονδρους απο κοτοπουλο, ψαχνο (στηθος)
ψαρι μονο του γλυκου νερου (γατοψαρο, πεστροφα) κ οχι του θαλασσινου οπως σαρδελες. τα μονα που μπορουν να κανουν διατροφη τετοια ειναι οσα ψαρια στην ενηλικιωση η γονημοτητα , τινουν προς αλμηρα νερα
αρακας φασολακια (κ το λουβι) αλλα μονο φρεσκα
καροτο, σελινο, πιπεροριζα σε μεγαλα ψαρια ομως μικρη ποσοτητα, σκορδο (σκελιδα οχι ολοκληρο... δεν ειναι βρυκολακες)

τροφη απο εμποριο σε τροφη diy δεν βαζω γιατι το ενα ειναι νωπο φρεσκοστεγνο ενω το αλλο ειναι πληρως στεγνο με 5-10% υγρασια με μεθοδο vacum. ο λογος που λενε μερικες τροφες να βαζεις με κουταλακι κ οχι με το χερι ειναι κ ο λογος υγρασιας καθως κ μεταφορας αλλων..
βουτιρο λαδι ΠΟΤΕ , ωμο αυγο που θα βρασει λιγο η θα δεχτει μερικη επεξεργασια , ΜΟΝΟ αν ειναι της ημερας οπως λεμε..
σκυλοτροφες , γατοτροφες κτλ δεν ειναι αναγκη,να πουμε οτι δεν κανει..!!!!
το ψαρι οτι τρωει κ ειναι διαφορετικο απο τις νιφαδες που τρωει καθημερινα ειναι ΜΕΖΕΣ Α' εθνικη... σαν να τρως καθε μερα μακαρονια κ μια μερα σε κερνανε σεφταλιες στα καρβουνα...
η τροφη του ψαριου μας ειναι αυτο που παιζει ενα παραγοντα απο 30 ως 100% αν θα το δουμε κ αυριο ζωντανο! οι φιλοι εδω εχουν δωσει ωραιες ιδεες για συνταγες αλλα ειναι καλο να ξερει κανεις οτι μια φρεσκα τροφη θα πρεπει να καταναλωθει εντος 2-3 μηνων max. οτι βγαινει απο καταψυξη απαξ κ ξεπαγωσει ειναι για πεταμα κ δεν μπαινει πισω. Νομος οχι μονο για τους ανθρωπους αλλα για τα ζωα που ειναι πιο ευαισθητα απο εμας..
βγαζεις οτι θες απο καταψυξη , κοβεις επιτοπου με μαχαιρι καλο ινοξ κ αμεσως αποθηκευση.... παραπανω αναλυση του καταξυχτη ειναι σαν να λεμε την λογικη του οτι το νερο στην τουαλετα εχει νιτρικα αρα μπορω να φυτεψω φυτα!!!! εγω να πω προσωπικα ,βραζω τα λαχανικα ολα μαζι , οχι το σελινο γιατι χανει τα θρεπτικα του. οχι την παπρικα γιατι χανει το 60% , οχι την σπιρουλινα γιατι ειναι ηδη επεξεργασμενη!!! αρα ολα αυτα μαζι στο μπλεντερ μετα το βρασιμο.σαν γινει παστα το βαζω αναμεσα σε δυο λαδοκολες, τα απλωνω με τον πλαστη κ τα ψηνω στον βουρνο με δυνατη φωτια για μολις 5 λεπτα. μολις κρυωσει ειναι ετοιμο σαν κορν φλαικς λεπτο με ελαχιστη υγρασια (δεν βγαζει τα κοκκινα ζουζουνακια ) κ δεν εχει καει το μιγμα μας λογο του διπλου φυλλου λαδοκολας. οσο για το θεμα κρισης , ειναι κατανοητο σε ολους μας αλλα τροφη απο ειδη αλλιειας μακρια.... εχετε δει τσιπουρες αλανιαρες με νταλιανι? λιπακια...
τα ψαρακια μας ειναι ευαισθητα στο στομαχι... ελκος , καρκινο κτλ απο λαθος τρωφες...
Υγεια σε ολους ΜΑΣ εδω κ στα αγαπημενα μας υδροβια πλασματακια!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01943 seconds with 11 queries