Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 17-01-16, 00:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν λέμε ότι δα και ότι είναι και ο ορισμός του κοπαδόψαρου ούτε του κολυμβητή αλλά νομίζω ότι τους έχουμε παρεξηγημένους.
Μιλάω από προσωπική εμπειρία καθώς κρατάω καρδινάλιους για πολλά χρόνια. Παλιότερα σε 500 λίτρα, σε 350 λίτρα, πιο πρόσφατα σε 250, σε 170 λίτρα λίτρα και τώρα σε 60 λίτρα. Οι καρδινάλιοι στην πραγματικότητα είναι...."ομαδόψαρα". Κι αυτό που μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η συμπεριφορά τους είναι εντελώς διαφορετική και ανάλογη των λίτρων, του αριθμού τους, των συνθηκών (φως, ροή) και του είδους των συγκατοίκων που έχουν.
Στο 500 άρι είχα 150 μόνους τους σε γραφείο, χαμηλό φωτισμό (ιδανικά τέτοιον θέλουν, ούτε καν μέτριο γιατί είναι ψάρια φωτοφοβικά) και χαμηλή ροή. Απλώνονταν σε όλο το μήκος και το πλάτος σε μικρές ομάδες των 10,20,30. Δεν ήταν ποτέ στατικές οι ομάδες αλλά με μικρά διαλλείματα σχεδόν μόνιμα όλες κολυμπούσαν αργά (η κάθε μια προς διαφορετική κατεύθυνση) και συνεχώς από την μία πλευρά στην άλλη. Σε κάποια φάση δημιουργούσαν μεγαλύτερα γκρούπ των 50-60 για μερικά λεπτά μετά πάλι ξεχώριζαν. Όταν δε άναβε το moonlight, πάρτι έκαναν! Γινόντουσαν πιο κινητικοί και ανέβαιναν και στην επάνω ζώνη αρχίζοντας τα παιχνιδίσματα. Κι ακόμα κάνουν πάρτι και στο 60 άρι όταν ανάβει το moonlight. Παρόμοια συμπεριφορά είχαν στο 350 άρι και λιγότερο στο 250 άρι. Όταν δεν είναι μόνοι τους και είναι σε μικρότερα ενυδρεία αν δεν έχουν συγκάτοικους κοπαδόψαρα με παρόμοια χούγια, η συμπεριφορά αλλάζει. Τότε κοπαδιάζουν συχνά, γίνονται πιο στατικοί κι όταν νιώσουν απειλή τρέχουν από εδώ κι από εκεί. Ιδιαίτερα αν η παρέα τους είναι ψάρια υπερκινητικά ή στον περιβάλλοντα κοντινό τους χώρο υπάρχει πολύ κίνηση...

Φυσικά δεν έγραψα ότι δεν μπορείς να τους κρατήσεις στα 60 λίτρα (πως να το γράψω άλλωστε όταν εγώ σε τόσα τους έχω) λέω όμως με σιγουριά ότι άλλα ψάρια βλέπεις στα 60 λίτρα άλλα ψάρια είναι στα 150 και άλλα στα 300...
Τέλος, αναφέρθηκε ότι το ενυδρείο γίνεται προς χάρη των παιδιών. Αν είναι προς δική τους χάρη κι όχι προς δική μας (όλα τα δεύτερα ενυδρεία που έχω στήσει στην γυναίκα μου έλεγα ότι τα έχω στήσει για τον...μικρό) κι επειδή ο ένας μου ο γιός είναι 4 χρόνων, λέω εκ πείρας πάλι ότι δεν είναι το ιδανικό ψάρι για ενυδρείο που γίνεται για παιδάκια. Τα παιδιά πάνε συνεχώς και βάζουν το προσωπάκι τους στο γυαλί και θα το χαρούν πολύ περισσότερο με πιο κοινωνικά ψάρια, όχι με καρδινάλιους που θα τρέχουν πανικόβλητοι να κρυφτούνε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries