Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 20-11-15, 19:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ramshorn τα θαυματουργα!!

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω πως bba αλγη τελος
Ακολουθησα θεραπεια με υπερδοσολογια excel για 2 εβδομαδες περιπου.Με τα ψαρια δεν ειδα κατι ασυνηθιστο.
Συστηματικες αλλαγες νερου 40% ολο αυτο τον καιρο στις 5 μερες ωστε τα νιτρικα να μην ειναι πανω απο10-15 ενω προσεξα πολυ το ταισμα απο λιγο κι αρκετες φορες ωστε να μην βλεπω να σκορπαει στο ενυδρειο.Προχθες που μετρησα ηταν στο 10.
Γυρισα το spray bar προς την επιφανεια για καλυτερη οξυγονωση.Σταματησα το diy co2 εντελως για να μην εχω σκαμπανεβασματα λογω κακης διαχυσης που ειχα.Λιπανση ομως κανονικα κι απο αναπτυξη μια χαρα!
Σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη νερου κ στο πισω μερος που συνηθως το αμελουσα.
Μηχανικη αφαιρεση δεν εκανα(εκτος απ την anubia που την καθαρισα με χλωρινη) καθοτι πολυ δυσκολο επρεπε να βγουν καποια φυτα, αλλα εδω ηρθαν κι ανελαβαν δουλεια τα ramshorn snails!!Τα εχω στο ενυδρειο περιπου 10 μερες κι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ΙΧΝΟΣ αλγης
Πιο καθαρο ενυδρειο δεν ειχα ποτε
Να ευχαριστησω και δημοσια τον φιλο takis_gt που μου τα εστειλε πραγματικα απιστευτη η διαφορα το πριν με το τωρα.Σας παραθετω και φωτο για να το δειτε.Να ευχαριστησω κι ολα τα παιδια για τις συμβουλες τους κι ελπιζω το ποστ να βοηθησει γενικοτερα!!Το diy co2 βεβαια το ξεκινησα παλι αλλα με ηλεκτροβανα αυτη τη φορα και με πολλες δοκιμες παει καλα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01108.JPG
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  112,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01116.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  80,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01122.JPG
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  140,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01126.JPG
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  131,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01127.JPG
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  140,7 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 12 queries