Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 12-05-09, 20:51
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Το ενυδρείο μετά 6 μήνες...

Μετά από προτροπή από συνχομπίστες, ανεβάζω μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο, όπως είναι μετά 6 μήνες περίπου από το στήσιμό του.

Αυτή τή στιγμή έχει μέσα:

Ψάρια: 7 zebra danio, 6 cherry barb, 2 SAE και 6 melanotaeniae praecox.
Ασπόνδυλα: 5 apple snail + μια γέννα που μου γέμισε το ενυδρείο μικρά σαλιγκαράκια (περιμένω να μεγαλώσουν και θα δοθούν τα περισσότερα) + 4-5 amano shrimp (5 έβαλα πριν μήνες, αλλά ποτέ δεν τις βλέπω όλες μαζί - δεν ξέρω αν συνεχίζουν να υπάρχουν...)

Φυτά: echinodorus bleheri και ozelot, egeria densa, ceratophylum, cryptocorinae wendi brown συν άλλη μια που δε θυμάμαι το όνομά της, valisneria sp., java fern, και άλλο ένα φυτό το οποίο μου το έδωσαν για valisneria (δεν ξέρω ποιό είδος) και το χρησιμοποιώ για "γρασίδι" μπροστά στο κέντρο, κουρεύοντάς το κάθε 2-3 βδομάδες.

Από εξοπλισμό: φίλτρο JBL cristalprofi 900, eliwell για θερμοστάτη, και πρόσφατα τελείωσα και την "πατέντα" με τα ανεμιστηράκια στο καπάκι για τις ζέστες που έρχονται.
Για διοξείδιο έχω DIY με μαγιά, αλλά μετά από πρόσφατο "ατύχημα" όπου αναροφήθηκε μίγμα στο ενυδρείο (είδα κι έπαθα να καθαρίσω) το αποφάσισα και πάω για μπουκάλα...

Και πάλι ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές καθ'οδόν...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2560.JPG
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  174,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2565.JPG
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  150,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2567.JPG
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  156,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2569.JPG
Εμφανίσεις:  541
Μέγεθος:  154,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 12 queries