Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-05-09, 21:21
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Πρόβλημα με υψηλή θερμοκρασία

Καλησπέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με υψηλή θερμοκαρσια στο ενυδρειο που στηνω. Είναι η 3η μέρα που το εχω γεμίσει με νερό (ψαρια δεν έχει ακόμα, μιας και το στρώνω, έχει μόνο φυτά).

Λοιπόν η θερμοκρασιά είναι στους 29-30 βαθμούς Κελσίου σταθερά. Στην αρχη νόμιζα πως δεν ήταν σωστά καλιμπραρισμένος ο θερμοστάτης, αλλα τελικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Και χωρίς το θερμοστάτη σε λειτουργια πάλι η θερμοκρασία είναι στους 29-30. Μετα νόμιζα μπάς και τα έχει παίξει το θερμομετρο, άλλα ούτε κατι τέτοιο ισχυει, γιατι όταν το βαζω στο άλλο μου ενυδρειο δειχνει την κανονική θερμοκρασια, και τα 2 θερμομετρα δείχνουν το ίδιο, δηλαδή 26 βαθμούς.

Ούτε πάιζει να έχει ανεβει τόσο η θεμοκρασια π.χ. από εξωτερικούς παραγοντες (βλ.καλοκαίρι) γιατί αν ήταν έτσι θα έπρεπε και το άλλο ενυδρέιο να είναι και αυτό στους 29.

Τί μπορέι να παίζει?? Φοβάμαι μη μου χαλάσουν τα φυτά. Το μόνο στο οποίο πηγαίνει το μυαλό μου σαν πιθανή αιτία είναι στο υπόστρωμα. Έχω βάλει φυλλόχωμα, και λέω μπας και όποιες ζυμώσεις που πιθανόν να γίνονται να απελευθερώνουν θερμοτητα. Μπορέι να συμβεί κάτι τέτοιο?? Είναι πιθανόν?? Αν και από επάνω έχω 6 πόντους χαλίκι.

Εσείς τί λέτε??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries