Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-04-14, 18:37
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Guppy με ακαμψία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: μ80/υ50/β35 120lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2.5 χρόνια
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 30 guppies
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά/εβδομάδα 30lt
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24/4/14
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: μια φορά την ημέρα Novo Guppy / Novo Granocolor εναλλάξ και μια φορά την εβδομάδα αρακά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το ενυδρείο είναι φυτεμένο και τα ψάρια έρχονται σε επαφή με το flourish της seachem -ενημερωτικά αυτό δνε νομίζω να ευθύνεται για το συγκεκριμένο θέμα

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: βρύσης Αθήνας
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): <0,01
ΝΟ2(νιτρώδη):<0,01
ΝΟ3(νιτρικά):20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ JBL
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ένα θηλυκό guppy
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: δεν κινείται
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχει ενεργηθεί
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : όχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: σήμερα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: -

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ΝΑΙ
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : -
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: -

Καλησπέρα παιδιά. Αν και σας επισκέπτομαι αρκετά συχνά, σήμερα αναγκάζομαι να κάνω το πρώτο μου post εξαιτίας της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ένα θηλυκό guppy που έχω. Να σας πω ότι πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο περιστατικό μιας και στα 2,5 χρόνια ξεκινώντας με 2 χαρεμάκια guppies και φθάνοντας σήμερα στα 30+ δεν έχω θρηνήσει κάποιο ψαράκι. Αν και δεν νομίζω να είναι κάποια αρρώστια, θα σας εξηγήσω γιατί παρακάτω, ας σας αναφέρω τι ακριβώς παρουσιάζει το ψαράκι. Αρχικά τα μάτια της ήταν μαυρισμένα, αν και διάβασα ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ότι εμφανίζεται στα θηλυκά. Αυτό που με ανησυχεί είναι η ακαμψία που παρουσιάζει στην ουρά. Συμπεριφέρεται εντελώς φυσιολογικά, αναπνέει φυσιολογικά, κουνάει τα πτερύγια κανονικά, αλλά αυτή η κλίση στη σπονδυλική στήλη δεν της επιτρέπει να κολυμπήσει φυσιολογικά. Την έχω βγάλει από το ενυδρείο και την έβαλα σε έναν κουβά. Της έριξα και προληπτικά λίγο αλάτι. Δεν έχω δοκιμάσει να την ταΐσω ακόμα.



Ας συνεχίσω με το τι υποπτεύομαι εγώ αν και λίγο περίεργο να ισχύει. Έχω εδώ και κάποιους μήνες που το εξωτερικό μου φίλτρο eheim 2215 μετά από τον μηνιαίο καθαρισμό που του κάνω δουλεύει δυνατά για κανένα δεκαήμερο και μετά πέφτει αισθητά η απόδοσή του (όπως φαίνεται από τη ροή που έχει το νερό που βγάζει το φίλτρο). Έτσι είπα να χρησιμοποιήσω ένα εσωτερικό φίλτρο που είχα από την αγορά του ενυδρείου. Έχω βάλει το ακροφύσιο του φίλτρου να χτυπάει προς το τζάμι του ενυδρείου για να μην παρασύρει τα ψαράκια αλλά δεν ξέρω σήμερα που το άνοιξα μην τυχόν το παρέσυρε και χτύπησε πουθενά. Υπόψιν ότι το ψαράκι βρέθηκε κρυμμένο πίσω από ένα διακοσμητικό από την απέναντι πλευρά που φυσάει το φίλτρο.



Αναμένω τις απόψεις σας ή αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι άλλο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02114 seconds with 11 queries