Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 20-04-14, 19:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
fluval 405
εισαγωγη-εξαγωγη δεξια
περιεχει τα 4 ασπρα σφουγγαρια που δινει η εταιρια(τα οποιο τα ανανεωσα την πρηγουμενη φορα που καθαρισα το φιλτρο), τα οποιο ειναι για μηχανικο καθαρισμο
Το φίλτρο σου... ΔΕΝ το γνωρίζω.. Χρειάζεσαι 4 σφουγγάρια... για μηχανικό; Πολλά ΔΕΝ είναι;
και περιεχει σε ολες τις θεσεις το βιολογικο υλικο που δινει η εταιρια, biomax,
Ούτε το βιολογικό υλικό το γνωρίζω. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι... ΔΕΝ είναι δεσμευτικό να έχεις αυτό που δίνει η εταιρία... αφού υπάρχουν διάφορα βιολογικά υλικά στο εμπόριο... οπότε επιλέγεις από τα καλύτερα.
που ειναι και το δεξια στις παραπανω φωτογραφιες....
και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι

eheim 2215-συνδεδεμενο σε σειρα με μια λαμπα uv
Έχω πει πολλές φορές ότι... θεωρώ ότι η χρήση της για συγκεκριμένο σκοπό (πχ. σε γεννήστρα) ΙΣΩΣ έχει αποτελέσματα (αλλά ΔΕΝ την κρίνω και ως άκρως απαραίτητη). Σε άλλες περιπτώσεις για μένα είναι... πεταμένα χρήματα.
στην εξοδο του φιλτρο
εισαγωγή-εξαγωγη αριστερα(εξαγωγη διαγωνια δεξια κατω)
Κάτω... γιατί;
περιεχει απο κατω προς τα πανω
μπλε σφογγαρι
substrat eheim
μπλε σφουγγγαρι
siporax
ενυδρειακο βαμβακι
-------------------------
και το ενυδρειο
βεβαια εχουν προστεθει καποια φυτα οπως pistia, εχινοδορος και κερατοφυλλο
Εννοείς ότι... έχουν μπει μετά από την φωτογραφία;


1. Κατά την δική μου άποψη... το "στήσιμο" σου ΔΕΝ είναι ικανοποιητικό για τους δίσκους. Νομίζω τα έχω χιλιογραμμένα στο Greek Discus... ας ΜΗΝ τα επαναλάβω.
2. Προσωπικά βάζω το substrat μετά από το siporax... γιατί είναι πιο "σφιχτό" σαν υλικό και κόβει την ροή που φτάνει στο "μακαρόνι"... οπότε ΙΣΩΣ να ΜΗΝ λειτουργεί όπως πρέπει.
Αυτός είναι ένας δικός μου συλλογισμός... ΔΕΝ στηρίζεται σε κάποια έρευνα... ούτε σημαίνει ότι είναι ακριβής.
3. Πόσο χρονικό διάστημα λειτουργούν... τα φίλτρα και το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01700 seconds with 11 queries