Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 24-05-13, 16:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, άλλωστε δεν είμαι ειδικός ούτε έχω επιχειρήσει να κάνω κάτι τέτοιο σαν αυτό που σκέφτεσαι. Επειδή, όμως, το είχα ψάξει το θέμα με εκτεταμένες μελέτες στο διαδίκτυο και ΅ασκήσεις επί χάρτουΆ θα σου πω επιγραμματικά ότι όλες οι σκέψεις σαν τη δικιά σου χωλαίνουν στο εξής:
Ένα ενυδρείο έχει σημαντικές απώλειες θερμότητας στο περιβάλλον. Το γυαλί είναι πρακτικά το ίδιο καλός αγωγός θερμότητας με το νερό. Τι σημαίνει αυτό; Φαντάσου ότι προσπαθείς να ψύξεις ένα τεράστιο μπουκάλι που μόνο ο… λαιμός του βρίσκεται μέσα στο ψυγείο. Όλο το υπόλοιπο βρίσκεται εκτός ψυγείου. Θα ψυχτεί; Όχι μόνο δεν θα ψυχθεί αλλά θα ΅χαλάσειΆ και το ψυγείο, δηλ. θα αποτυχαίνει να κατεβάζει την θερμοκρασία στο εσωτερικό του. Γιατί; Μα όλη η χαμηλή θερμοκρασία του ψυγείου θα διαχέεται από το κυρίως σώμα του μπουκαλιού άσκοπα στο περιβάλλον.
Τα ψυγεία βασίζονται στην εξαιρετική μόνωσή τους. Αν την χάσουν, τότε φαίνεται ότι δεν είναι τόσο ισχυρά όσο νομίζουμε…
Μια διαφορετική προσέγγιση θα ήταν να μονώσεις εξαιρετικά (απΆ όλες τις πλευρές) το ενυδρείο. Τότε, και μόνο τότε, υπάρχει περίπτωση να του ρίξεις αισθητά τη θερμοκρασία με αυτό που σκέφτεσαι – και με την προϋπόθεση ότι δεν θα πολυανάβεις τα φώτα. Αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν θα βλέπεις τα… ψαράκια .

Δες εδώ τί απαιτεί μια επιτυχημένη προσπάθεια . Δες εδώ τί εννοούν όταν λένε 'ψυκτική μονάδα 1/4HP'

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 24-05-13 στις 16:59 Αιτία: Προσθήκη παραδείγματος επιτυχημένης DIY ψύξης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01441 seconds with 11 queries