Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 15-12-11, 07:59
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε harmasn καλημέρα. Όπως σου είπε και ο kgf12345 στα 60 λίτρα είσε πολύ οριακά και για τα δυο είδη που θες να κρατήσεις....αν καταφέρεις να το κάνεις 80ρι (με έμφαση στο μήκος) θα ήταν πολύ καλύτερα.

Σαν είδη όντος είναι συμβατά. Οι παραμέτροι του νερού σου όμως θα πρέπει να είναι κοντά (με το ph να είναι λίγο πιο ελαστικό) σε αυτούς των δισκοενυδρείων. Και αν οι ροδόστομοι συγχωρούν λίγη απόκλειση, τα ραμιρέζι είναι αρκετά ευαίσθητα σαν ψάρια.
....Σαν εικόνα όμως συμφωνώ ότι είναι από τα πιο όμορφα ψάρια που μπορείς να φιλοξενήσεις σε "μικρό" ενυδρείο.

Απ'ότι έχω δει κατά καιρούς υπάρχουν αρκετά παιδιά εδω με αυτό το συνδιασμό και σίγουρα αυτοί μπορούν να σου δώσουν περισότερες πληροφορίες. (Ραμιρέζι έχει και ο Delta66 αν δεν κάνω λάθος που σίγουρα είναι σε θέση να σε καθοδηγήσει σωστά)

Για το άλλο που ρωτάς για τον χρονοδιακόπτη, υπάρχουν χρονοδιακόπτες που σου δείνουν την επιλογή να διαλέξεις τις ώρες που θα ανάβει το φως και όχι απλά το πότε ξεκινά η φωτοπερίοδος (έχω και σε δικό μου ενυδρείο το διακεκομένο πρόγραμμα που λές) Ο δικός μου διακόπτης είναι κάπως έτσι...



Απλά σπρώχνεις μέσα τις μαύρες ακτίνες που αντιστοιχούν στις ώρες που θέλεις να είναι αναμμένο το φως. (Ο δικός μου όμως είναι εργοστασιακός σε ενυδρείο Cayman της ferplast)
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,08944 seconds with 11 queries