Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 31-08-12, 11:36
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον σκεφτεσαι να κανεις λιμνη καποια στιγμη,μπορεις να παρεις ενα φιλτρο "καλο" (οχι απαραιτητα και ακριβο,αλλα να επαρκει για τα λιτρα σου και το ειδος των ψαριων σου),να παρεις ενα μεγαλυτερο πλαστικο δοχειακι απο ικεα και να κανεις μια γλαστρολιμνη να βαλεις και τα ψαρια και τα φυτα σου.με λιγη ενασχοληση,διαβασμα εδω μεσα να παρεις καμια ιδεα(στην ειδικη κατηγορια), και λιγη φαντασια μπορει να γινει πολυ ομορφη

κιετσι θα εχουν και τα ψαρια αυτο που χρειαζονται και εσυ μεχρι να φτιαξεις τη μεγαλυτερη λιμνη που θες.

οτι και να κανεις ειναι βασικο να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους(σου εδωσα τα λινκ παραπανω νομιζω) για να υπαρχει μια κοινη βαση να μπορεις να καταλαβεις τι σου λενε ολοι, γιατι ειναι παρα πολλα για να στα εξηγησουν ολα εδω λεπτομερως.οτι δεν καταλαβαινεις ρωτας.

μην παρεξηγεις τις αντιδρασεις(ειδικα του delta που εχει βοηθησει κοσμο κ κοσμακη),σιγουρα δεν εχουν να κανουν με "βαρεμαρα".αλλα αποδω μεσα περνανε διαφοροι "κομητες" κατα καιρους,που ενω καθεται καποιος και τους εξηγει λεπτομερως τι πρεπει να κανουν,στο τελος λογω ανυπομονησιας,ανοησιας, και κυριως αναισθησιας,ταλαιπωρουνε τα ζωντανα χωρις λογο και αρκετες φορες με θανατηφορα(για εκεινα),αποτελεσματα.

οι περισσοτεροι ειμαστε εδω μεσα γιατι γουσταρουμε και δεν βαριεται κανεις να σου εξηγησει τι και πως.αν ψαξεις λιγο το φορουμ,θα δεις εκατονταδες αν οχι χιλιαδες ποστ με τις ιδιες απαντησεις(σχεδον),στις ιδιες ερωτησεις

anyway,το βασικο ειναι μην παρεξηγιεσαι,ολοι να σε βοηθησουν θελουνε,αλλα πρεπει να διαβασεις κιεσυ τα βασικα
-------------------------
τι εγινε,μεχρι να απαντησω ανοιξε καινουρια σελιδα?αργησα
διαβαζω βρε παιδια,διαβαζω συνεχεια,αλλα καποια πιο ..ειδικα πραγματα που δεν τα καταλαβαινω και πολυ ,δεν εχω τον χρονο να τα μαθω τωρα,εγω θελω να μαθω τα βασικα να μην κανω τραγικα λαθη,να την βγαζουν καθαρη τα ψαρια,για οσο διαβαζω,αυτο προσπαθω να εξηγησω.
ναι,ηταν λαθος που πηρα κι αλλο ψαρι,ναι,ηταν,ηταν,ηταν,το εμπεδωσα!
αλλα τα λιτρα δεν ειναι λιγα και πιστευα πως με φιλτρο που κανει για 200 λιτρα θα ηταν καλα τα πραγματα..
(αραγε,γιατι δεν κανει αυτο το φιλτρο,?απο αποψη χωριτικοτητας νεων υλικων εννοειτε?)
οκ,δεν ηταν στρωμενο το ..μπαρ,αλλα θα τα βγαλουμε περα,υπαρχει αγαπη για το επαγγελμα

αυτο που λες φιλε μου,το σκεφτηκα,αλλα για λιμνη 2000 λιτρων το λιγοτερο,το φιλτρο υποψιαζομαι θα ειναι κανενα ματσουκι υπερτεραστιο και προφανως ακριβο,δεν θελω να κανω τοσα εξοδα τωρα.
επισης δεν εχω καταλαβει πως διατηρειται σωστα η θερμοκρασια εαν βγαλω εξω την γλαστρολιμνη,σε τοσο λιγα λιτρα δηλαδη,δεν θα ζεσταθει η παγωσει πολυ το νερο?
εαν δεν υπαρχει προβλημα,ευχαριστως να το κανω,ισα ισα που προτιμω να ειναι εξω τα ψαρακια σε συνθηκες αληθινου φωτισμου.
αλλα με ενα φιλτρο της ταξης των 300-400 λιτρων,δεν μπορω για μεγαλυτερο!
ρε τι παθαμε με το λουναπαρκ..ουφφφφφφφ!
παω να βγαλω και φωτο τις πετρες μου..χαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01809 seconds with 11 queries