Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 16-10-08, 15:02
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Φίλε aquaman μου φαίνεται ότι έμπλεξες. Όπως και εγώ δηλαδή.
Κατ' αρχήν δες αυτό το link : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25939
Εγώ από την εμπειρία μου θα σου έλεγα να το ξαναστήσεις από την αρχή πετώντας όλα τα προσβλημένα φυτά. Σε εμένα εμφανιζόταν και στις πέτρες και στα τοιχώματα του φίλτρου. Σε εσένα είναι μόνο στα φυτά;
Εγώ όμως επειδή είμαι λίγο πόντιος στην καταγωγή και έχω αρκετη υπομονή και επιμονή διάλεξα τον δύσκολο δρόμο.
Λοιπόν ξεκίνα αφαιρόντας τα φύλλα που έχουν πολύ μαυρίλα. Ίσως και ολόκληρο φυτό αν χρειαστεί. Συνέχισε με όσο το δυνατόν συχνότερες μικρές αλλαγές νερού. Εγώ να φανταστείς έκανα αλλαγές κάθε δύο με τρεις μέρες. Είχα βαρεβεί να πηγαινοφέρνω κουβάδες με νερό Εννοείται ότι σταμάτησα να ρίχνω οποιοδήποτε λίπασμα. Έτσι κι αλλιώς είχα πλέον εύκολα φυτα, τα δύσκολα δεν αντέξαν την μαυρίλα. Αυτό το συνέχισα για τρεις εβδομάδες και τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά. Όμως δεν μπορώ να πω ότι γλίτωσα εντελώς. Κάθε φορά που ξεφεύγω από την ρουτίνα ή χρησιμοποιώ λίγο παραπάνω λίπασμα αρχίζει σιγά σιγά να ξαναεμφανίζεται πρώτα στις άκρες των φύλλων και στη συνέχεια στο εσωτερικό τους.
Φυσικά οι αλλαγές μου είναι 30% κάθε εβδομάδα, λιπανση με τσιγγουνιά και απομακρύνω κάθε προσβεβλημένο φύλλο.
Τώρα το τι είδους άλγη είναι δεν μπορεσαν να το απαντήσουν ουτέ οι ειδική του forum. Θεωρώ ότι στο ενυδρείο μου οφείλεται στα φωσφορικά που καμιά φορά ξεφεύγουν και στα λιπάσματα που και αυτά καμιά φορά μου ξεφευγουν
Ελπίζω να βοήθησα λίίίίίίγο...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries