Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 28-05-10, 16:50
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Θα ηθελα και εγω να πω την γνωμη μου στο θεμα.Απο το 2008 που ειμαι γραμμενος ποτε κανενας δεν με εκανε να νιωσω ξενος.Σιγουρα εχω αντιληφθει απο καποια παιδια μια οικειοτητα και διαθεση για χαβαλε καποιες φορες μεταξυ τους αλλα σιγουρα γνωριζονται.Παραπονο κανενα και για κανενα.Οποτε ελιτ και τετοια δεν εχω αντιληφθει.Ομως παρακολουθωντας απο την αρχη το θεμα το οποιο ξεκινησε απο το ποστ του φιλου με τα 240 λιτρα και τους δισκους απορησα.Και απορησα γιατι δεν μπορειτε βρε παιδια να λετε στον αλλο ειναι μικρο.Προσωπικα ολα τα ενυδρεια ειναι μικρα για ψαρια.Ακομα και σε 400αρι να βαλεις μονο γκαπυ τα ψαρακια με 1-2 τιναγματα της ουρας τους εφτασαν στο τζαμι....Οποτε ειναι μικρο(δεν μιλαω για extreme ενυδρεια).Οσο για τους δισκους θα σας πω για πρωτο μου ξαδερφο ο οποιος βλεποντας πριν 6 χρονια το ενυδρειο μου κολλησε.Και τι εκανε;Πηγε πριν 4 χρονιο και αγορασε 130 λιτρα ενυδρειο,εξωτερικο φιλτρο,ριζες κτλ,καμια 10αρια καρδιναλιους,2 γλυφτες ΚΑΙ 6 ΔΙΣΚΟΥΣ.Τον πρωτο μηνα εχασε 1 και απο τοτε δεν ξανα εχασε ψαρι.Επειδη ειδα την αντιπαραθεση σε αυτο το ποστ,σημερα μιλησα μαζι του για λεπτομερειες.Λοιπον οσμωση δεν εχει(βαζει τυρφη) ph δεν γνωριζει αλλαγες κανει καθε μηνα και συχνα πυκνα βλεπει αυγα.Σιγουρα παραδειγμα προς αποφυγη αλλα τα ψαρια του ζουνε,εχουν υπεροχα χρωματα και ειναι γυρω στους 13 ποντους.Τι να του πεις τωρα;Οτι δεν θα δει ποτε το τελικο τους μεγεθος και οτι οι αλλοι τους εχουν 16;Οποτε οι γνωστες βοηθηστε με την εμπειρια σας οποιον ζηταει βοηθεια(και θελετε φυσικα) και αν αυτος δεν καταλαβαινει αφηστε τον να το αντιληφθει μονος του με τον οδυνηρο τροπο.Εσεις αυτο που επρεπε το κανατε και να συνεχισεται να το κανετε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,10598 seconds with 11 queries