Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 28-05-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λινκς και συμβουλές - καθοδήγηση έχουν ανάγκη οι καινούριοι στο χόμπυ

Από την άλλη, νομίζω ότι είναι λίιιιιγο πιο φιλόζωος αυτός που προσπαθεί να ενημερωθεί και να τους δώσει λίιιιιιγο πιο ανεκτές συνθήκες διαβίωσης
από κάποιον που αδιαφορεί πλήρως και τα θεωρεί μπιμπελό και διακόσμηση και νομίζω ότι ο Σύλλογος και το φόρουμ έχουν προσφέρει πολλά σ' αυτό
το θέμα, δηλαδή να διαδώσουν την γνώση και να βελτιωθούν οι συνθήκες "κράτησης" των ούτως ή άλλως "φυλακισμένων" ζωντανών μας.
Συμφωνώ με αυτά που τόνισαν οι προηγούμενοι και ιδιαιτέρως με τις παραπάνω γραμμές..

όσον αφορά το θέμα της κίνησης και της ζωντάνιας σε ένα ενυδρείο εγώ απλά θα σου έλεγα π.χ. drbig, βγάλε τα σκαλάρια και βάλε μιαςς και είσαι σε μαλακό νερό αρλεκίνους που και πιο έντονα χρώματα έχουν και περισσόοτερους θα μπορέσεις να βάλεις και πιο πολή κίνηση τελικά θα δεις...

Θέλω να πω πως πιστεύω πως είναι ένα χόμπι που επικρατεί το ''δούναι και λαβείν'' (συγχωρέστε με εαν το έγραψα λάθος αλλά είμαι της θετικής )

Δηλαδή δίνεις στα ψάρια ότι καλύτερο μπορείς και παίρνεις από αυτά την ικανοποίηση και την οπτική αλλά και της δημιουργίας...

Εγώ πχ για κάποιο διάστημα είχα φάει κόλλημα με σπάνια και περίεργα ψάρια, που είναι πιο δύσκολα στο φαγητό και κρύβονται σε κρυψώνες και και και...

Από την πρώτη στιγμή που ασχολούμαι με ενυδρεία και έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά διαφορετικά είδη έχω να δηλώσω ότι το ενυδρείο που με γέμισε και με ευχαρίστησε περισσότερο είναι το 100 που έχω τώρα και είχα μέσα ξιφοφόρους και γκάπυ. Κίνηση, χρώμα, τρώνε τα πάντα, τσιμπολογάνε και άλγη, άφοβα (έβαζα χέρι για να βάλω κάποιο φυτό και ήταν δίπλα στο χέρι μου...

Και τώρα εαν μου έλεγε κάποιος ξέρεις φίλε έχω ένα 80λιτρό τι να βάλω??

Θα του έλεγα βάλε εντλερ πχ να γουστάρεις.. όχι κάτι σαν cpd ή ξέρω γω κανένα χαρέμι από κάτι περίεργο και πάει λέγοντας... (Βοκοστας συμφωνείς?? )

Και τους δίσκους τους γουστάρω και τους παρατηρώ από πιτσιρικάς κάθε φορά που πηγαίνω σε πετ σοπ αλλά ξέρω ότι τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια λόγω του ότι είμαι φοιτητης και μετά θα συνεχίσω μεταπτυχιακό κλπ κλπ και θα είμαι από εδώ και από εκεί , δεν παίζει να πάρω ενυδρείο πάνω από 150 λίτρα οπότε απλά θα συνεχίσω να τους παρατηρώ στα πετ και στους συνχομπίστες...

Και κάτι τελευταίο για τους μοντεράτορες μας που έχω γνωρίσει και από κοντά και έχω συνομιλήσει με αρκετούς από αυτούς και σε θέματα και σε π.μ.

Πιστεύω ότι κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους και δεν είναι τόσο αυστηροί όπως φάνηκε από αυτά που γράφτηκαν παραπάνω.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα: Είμαι γραμμένος στο ASW που είναι ένα παγκόσμιο φόρουμ που εστιάζει κυρίως στην αρχιτεκτονική και το στήσιμο του ενυδρείου..

Είχα να μπω καιρό και να γράψω κάτι όταν μπήκα μου ήρθε ένα μήνυμα ότι έχω να μπω καιρό και με παρακινούσε να συμμετέχω σε κάποια συζήτηση ή να ξεκινήσω κάποιο δικό μου ποστ..

Επειδή δεν είχα πολύ χρόνο διάβασα κυρίως της κατηγορίες παρουσιάσεων και τα καλοσορίσματα και μέσα σε 1 ώρα έκανα περίπου 20 δημοσιεύσεις σε αυτές της κατηγορίες λέγοντας π.χ welcome, verz nice aquarium κλπ..

Σε δύο ώρες ήρθε το ακόλουθο πμ:

Dear repanas6,

You have received a new private message at Aquascaping World Forum from Jur4ik, entitled "postings".

To read the original version, respond to, or delete this message, you must log in here:
http://www.aquascapingworld.com/forum/private.php

This is the message that was sent:
***************
Hi Repanas,
active users are always welcome to ASW, but please more quality postings in future.

I&#180;m sure you know what I mean <)
***************
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02085 seconds with 11 queries