Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 28-05-10, 15:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Xάρη (drbig) έγραψες ένα από τα καλύτερα κείμενα που έχω διαβάσει, βγαλμένο μέσα από την ψυχή σου και συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου.
Θέλω κι εγώ να ενώσω τη φωνή μου, τονίζοντας 2 πρακτικά ζητήματα που πιστεύω θα βελτιώσουν την ποιότητα του φόρουμ και να παρακαλέσω:

1. Να είμαστε όλοι μας πιο ελαστικοί με τους νέους στο χόμπυ, να μην τους αρπάζουμε από την μούρη, να θυμόμαστε την δική μας ασχετοσύνη όταν ξεκινούσαμε.
Λινκς και συμβουλές - καθοδήγηση έχουν ανάγκη οι καινούριοι στο χόμπυ και όχι κράξιμο και γελοιοποίηση κι έχω ακούσει πολλά παράπονα για την αυστηρότητά
μας και τον δογματισμό μας σε κάποια ζητήματα, άρα κάπου είμαστε φάουλ, κάπου πρέπει να βάλουμε νερό στο κρασί μας και να γίνουμε πιο διαλακτικοί.

2. Όσοι έχουν την δυνατότητα να σβήνουν ποστς ή θέματα, να κάνουν ακόμη πιο προσεκτική και σώφρονα χρήση αυτής τους της δύναμης, σκεφτόμενοι
πάντα ότι η οποιαδήποτε χαζομάρα που ετοιμάζονται να σβήσουν, έχει κάποια αξία γι' αυτόν που την έγραψε και το σβου.. θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου
να χρησιμοποιείται μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες και ελάχιστες περιπτώσεις και μόνον όταν απειλεί την υπόσταση και την ομαλή λειτουργία του ίδιου του φόρουμ.

Τώρα για το αν το χόμπυ είναι φιλοζωικό ή όχι, είναι μεγάλη κουβέντα.
Ναι, κι εγώ δεν θεωρώ ότι είμαστε φιλόζωοι όταν περιορίζουμε σε έναν "κουβά" κάποια πλάσματα που θα έπρεπε να ζουν ελεύθερα στη φύση.
Από την άλλη, νομίζω ότι είναι λίιιιιγο πιο φιλόζωος αυτός που προσπαθεί να ενημερωθεί και να τους δώσει λίιιιιιγο πιο ανεκτές συνθήκες διαβίωσης
από κάποιον που αδιαφορεί πλήρως και τα θεωρεί μπιμπελό και διακόσμηση και νομίζω ότι ο Σύλλογος και το φόρουμ έχουν προσφέρει πολλά σ' αυτό
το θέμα, δηλαδή να διαδώσουν την γνώση και να βελτιωθούν οι συνθήκες "κράτησης" των ούτως ή άλλως "φυλακισμένων" ζωντανών μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01416 seconds with 11 queries