Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-05-10, 14:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σου απαντησα για να δεις πως ξεκινησε ολο αυτο ...

Και βεβαια να χαιρομαστε ....
Εγω οταν ξυπναω παω και κολαω τη μουρη μου στο τζαμι του ενυδρειου!! Και χαιρομαι πραγματικα με την ευτυχια του αλλου και λυπαμαι αν παει κατι στραβα!

Αλεξ οι δισκοι δε γινονται χελιδονοψαρα ... ειδικα οι δικοι μου (εγω το εσβησα ) μονο που δεν ειχες καταλαβει οτι απο τη στιγμη που ειδα οτι παει προσωπικα το θεμα ... μετεφερα σε ενα θεμα οτι ασχετο υπηρχε -το ηξερα τι θα επακολουθουσε απο μερικα ατομα- απο αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39989&page=3 σε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40702 με τη προοπτικη να ακουσω οτι εχω να ακουσω -να τα βλεπαν και ολοι - και μετα να σβηστει σαν αχρηστο (μη κατηγορηθω για φιμωση ... στερηση ελευθεριας κτλ) ... Τι να κανω που ολοι απαντουσατε σε αυτο?? Θα μπορουσα να ανοιξω ενα θεμα ξεχωριστα για τον καθενα αλλα τοτε θα ηταν παρα μα παρα πολλα και δε ξερω αν θα βοηθουσε καπου ...
drbig οσα σβηνονται ... απλα δε φαινονται ... μπορεις ανετα με ενα π.μ. στο καθε διαχειριστη να ζητησεις τη μεταφορα του σβησμενου σου ποστ σε ενα νεο θεμα (αν αυτο εχει κατι να προσφερει η εχει κατι να πει) . Αν δεν εβλεπα νεο θεμα σου θα σου εστελνα ο ιδιος να γινοταν αυτο!
Ουφ ... αυτα με το τι εγινε ...

Περι ζωοφιλιας!
Για μενα υποδειγματικος ζωοφιλος ειναι αυτος που προσφερει τις καλυτερες δυνατες συνθηκες! Ενα σκυλακι π.χ. μπορει να μας ανεβαζει τη ψυχολογια να δενομαστε συναισθηματικα να παιζουμε μαζι του αλλα εχει και αναγκες ... ειχα σκυλακι και ξερω ... θελει τις βολτες του να βλεπει νεα πραγματα και να ακουει νεους ηχους ... να τρεχει ... να κανει οτι θα εκανε αν το αφηνες ελευθερο σε ενα λιβαδι! Πολλες φορες η αγαπη μας πνιγει τους αλλους! Ναι μεν μπορει να το αγαπουμε αλλα αν η μορφη που το κανουμε ειναι με εγωιστικους ορους και αγνοουμε τις αντιστοιχες αναγκες των κατοικιδιων μας τοτε κανουμε καλο μονο στους εαυτους μας ... και το ζωακι μας υποφερει (στο παραδειγμα με το σκυλακι ... κλεισμενο σε ενα σπιτι ... σε μια βεραντα ... η δεμενο μονιμα σε ενα σημειο). Καθε φορα που πλησιαζουμε ακομα και ετσι αυτο θα σε δεχτει με ολη του την αγαπη και ας το καταπιεζεις ... και εκει ειναι το σημειο που πρεπει να σταθουμε ... μηπως εμεις ειμαστε τα ζωα και τα κατοικιδια μας ειναι φιλοζωα και οχι εμεις? Σε αναγωγη λοιπον με τα ψαρακια μπορει να τα βλεπουμε και να ειμαστε χαρουμενοι αλλα πρεπει να δουμε τι προσφερουμε εμεις σε αυτα! Δεν ειναι μονο τα λιτρα! Αν βαλουμε π.χ. ενα οσκαρ με ενα κοπαδι καρδιναλιους το πιο πιθανο ειναι να τα κυνηγαει μεχρι να τα φαει ολα ... ακομα και να μη τα φαει θα τρεχουν να γλυτωσουν και εμεις μαλλον θα ειμαστε απο εξω και θα λεμε ααα τι ωραια που ειναι και αυτα θα υποφερουν!
Επειδη το ενυδρειο ειναι ενας κλειστος χωρος - συστημα οι τοξικες ουσιες που δημιουργουνται ειναι καταστροφικες για τα ψαρια μας .. Μπορει να τα βλεπουμε και να λεμε ειναι μια χαρα και αυτα να υποφερουν ... δυστηχως δεν εχουν στομα να μιλησουν! Π.χ. οποιος εχει δισκους θα παρατηρησε (αν ολα πανε καλα) οτι λερωνουν πιο πολυ και απο τα χρυσοψαρα! Το "δογμα" (που δεν ειναι δογμα ειναι αντικειμενικη πραγματικοτητα) 50 λιτρα ανα δισκος εκτος των αλλων εχει και αυτη τη προεκταση! Οταν υπαρχουν πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα οι συγκεντρωσεις αμμωνιας η οτιδηποτε τοξικου αυξανεται κατακορυφα! Και οσο μεγαλωνουν τοσο χειροτερα -παραγεται περισσοτερη αμμωνια- ... Σκοπος λοιπον του φορουμ -ετσι οπως το εχω αντιληφθει εγω- ειναι να σωθουν ζωες που θα πηγαιναν χαμενες και να μας δωσει να καταλαβουμε οτι η αγαπη μας για ενα ψαρακι μας μπορει να το σκοτωσει!
Δε με νοιαζει τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω απο το να σωθει εστω και μια ζωη (δυστηχως και εγω σαν αρχαριος σκοτωσα πολλα ψαρακια) ... Μερικοι ανθρωποι ομως ενδιαφερθηκαν και με βοηθησαν παρα πολυ και ειναι χρεος μου να κανω αυτο που εκαναν οι αλλοι για μενα ... χωρις club ελιτε κ.λ.π.
Εν αρχη λοιπον δικη μου "τακτικη" οταν υπαρχει καποιος αρχαριος ειναι πρωτα απο ολα να σωθουν οι ψυχες των ψαριων του (ειτε δινοντας μπολι ειτε εξηγωντας τι πρεπει να κανει) και μετα αφου γινει αυτο να του πω τι επιλογες εχει -γιατι στις περισσοτερες των περιπτωσεων απλα δε μπορει το ενυδρειο που εχει να υποστηριξει τα ψαρια που διαλεξε!
Τωρα απο εκει και περα ... αν απογοητευτει και φυγει κακο θα κανει στον εαυτο του ... οπως εξηγησα παραπανω ακομα και να αγαπας κατι πολλες φορες δε βλεπεις τις αναγκες που εχει ... εδω μπροστα του ειναι .. και δε το παιρνει χαμπαρι ... μπορει καποιος ξενος απο μακρια να του το εξηγησει? Καλα οι ξεροκεφαλοι και αυτοι "που τα ξερουν ολα" ειναι αλλες κατηγοριες που συνηθως ειναι ανιατες!!
Δυστηχως ολα αυτα γινονται και στις ανθρωπινες σχεσεις! Τις εχω ονομασει σχεσεις συμφεροντος η σχεσεις αναγκης οπου η αγαπη προς τον αλλο δε πηγαζει για το αλλο προσωπο αλλα απο την δικη μας αναγκη και για αυτα που μας προσφερει!

Εγω λοιπον ετσι θελω το gab ... ετσι θελω τη ζωη μου ... και για αυτο προσπαθω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02222 seconds with 11 queries